YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler: 8 ölü
Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler: 8 ölü
07 Ekim 2014 20:03
Ukrayna'nın doğusunda son 24 saatte meydana gelen çatışmalarda 5'i asker 8 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Enformasyon Analiz Merkezi Sözcüsü Andrey Lisenko, düzenlediği basın toplantısında, teröristlerin Donetsk havaalanına aralarında ağır silahların da bulunduğu silahlı saldırılarını sürdürdüğünü kaydetti.

Lisenko, ayrılıkçıların ayrıca Debaltsevo, Starognatovka, Sçastye kasabalarında bulunan Ukrayna silahlı kuvvetlerine de silahlı saldırılar düzenlediğini belirterek, son 24 saatte doğu bölgelerinde meydana gelen silahlı çatışmalarda 5 asker ile 3 sivilin yaşamını yitirdiğini dile getirdi. Lisenko, ayrılıkçıların silahlı saldırılarına Ukrayna askerlerinin karşılık vermesi sonucunda, ayrılıkçıların da kayıplar verdiğini ifade etti.

Lisenko, doğudaki bölgelerde ayrılıkçıların silahlı saldırılarının giderek artması üzerine, ateşkes rejiminin iptal edilip edilmeyeceğine ilişkin soru üzerine, bu konunun ülkenin üst düzey yöneticilerinin yetkisi dahilinde olduğunu kaydederek, “Şu anda, teröristlere silah yardımı yapan ülkenin de üst yöneticileri de dahil, en üst düzeyde görüşmeler devam ediyor. Diplomatik kanallarla da ülkede barışın sağlanmasına yönelik bu görüşmeler sürüyor. Ukrayna tarafı, karşı tarafın ateşkes rejimine riayet etmesi için elinden gelen her şeyi yapıyor” ifadesini kullandı.

Andrey Lisenko, ayrıca son dönemde taraflar arasında rehine ve esirlerin takasına ilişkin sürecin yavaşladığına ilişkin soru üzerine, rehine ve esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Lisenko, “Bu doğrultuda çalışmalar devam ediyor. Bunun için gereken her şey yapılıyor. Ancak, teröristler her zaman değiş-tokuş koşullarını değiştiriyor” ifadesini kullandı. Lisenko, bugüne kadar teröristlerin elinde tutuklu bulunan bin 200'den fazla sivil ve askerin kurtarıldığını dile getirdi.

Lisenko, Rusya'nın ülkenin güneyindeki Mariupol kenti hava sahasını insansız hava araçları ile hava sahası ihlalini yapmaya devam ettiğini kaydederek, bu çerçevede dün akşam Maiupol hava sahasında Rusya'ya ait insansız hava aracının tespit edildiğini kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler