YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler
Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler
11 Ekim 2014 23:24
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gelecek hafta Milano'da yapacağı görüşmenin zorlu geçmesinin beklendiğini belirtti.

Poroşenko, ülkenin Kharkiv kentine yaptığı ziyaret sırasında, ülkedeki askeri araç üretim tesislerini ziyaret etti, ardından da Kharkiv Hava Kuvvetleri Üniversitesinde incelemelerde bulundu. Poroşenko daha sonra Kharkiv'deki yerel yöneticilerle bir araya gelerek, ülkenin kalkınması ve doğuda barışın sağlanmasına ilişkin planları hakkında açıklamalarda bulundu.

Poroşenko, Kharkiv'deki yerel yöneticilerle yaptığı görüşmede, gelecek hafta Milano'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmenin çok zorlu geçmesinin beklendiğini kaydederek, "6 gün sonra Milano'da, İtalya, Almanya, İngiltere başbakanları ve Avrupa Birliği liderlerinin yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir görüşme yapacağım. Öyle kolay bir görüşme olacağını sanmıyorum ama ben iyimserim" ifadesini kullandı.

Poroşenko, Ukrayna ile Rusya arasındaki doğalgaz konusunun çözüme kavuşmak üzere olduğunu kaydederek, doğalgaz konusunun da Barış Planı ve Minsk Memorandumu maddelerinin yerine getirilmesine ilişkin konularla birlikte ele alınacağını belirtti.

Poroşenko, "Şu anda Rusya ile doğalgaz konusundaki görüşmeler çözüme yaklaşmış bulunuyor. İnanıyorum ki 17 Ekim'de Milano'da bu konuda önemli bir ilerleme olacaktır" ifadesine yer verdi.

Doğudaki sorunun çözümüne ilişkin, "Ukrayna'nın sunacağı önerinin net ve esaslı olduğunu ve söz konusu sorunun çözümünde sonuca yaklaştıklarına inandığını" kaydeden Poroşenko, eninde sonunda Donbas'taki barış planının tüm maddelerinin sonuna kadar yerine getirileceğine inandığını belirtti.

Poroşenko dün de ülkenin doğusundaki Donetsk ve Luhansk illerine bağlı hükumet güçlerinin kontrolündeki bölgelerini ziyaret ederek, cephe hattında incelemelerde bulunmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler