YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler
Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler
06 Ekim 2014 18:42
Doğudaki ayrılıkçılar, hükumet güçleri ile aralarında başlatılan rehine değiş-tokuşu sürecinin Ukrayna tarafının suçuyla durdurulduğunu belirtti.

Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçılar, hükumet güçleri ile aralarında daha önce sağlanan mutabakat gereği başlatılan rehine değiş-tokuşu sürecinin Ukrayna tarafının suçuyla durdurulduğunu bildirdi.

Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçılar tarafından tek taraflı olarak ilan edilen “Donetsk Halk Cumhuriyeti” Rehineler ve Mülteciler İşleri Komitesi Sorumlusu Darya Morozova, ayrılıkçılara yakınlığı ile bilinen “Novorossiya” (Yeni Rusya) haber ajansına yaptığı açıklamada, Ukrayna tarafının kendilerinin listelerinde yer alan ayrılıkçıları serbest bırakmayı reddettiğini kaydederek, “Kiev yönetimi, (bizim) listede yer alan yandaşlarımızı vermek istemiyor. Kiev yönetimi, onları vermediği sürece, rehine ve esirler arasında değiş-tokuş da yapılmaz” ifadesini kullandı.

Morozova, Donetsk Halk Cumhuriyeti yetkililerinin, Ukrayna silahlı kuvvetleri ile esir ve rehinelerin değiş-tokuşunu yapmaya hazır olduğunu kaydederek, ancak Kiev yönetiminin listede bulunan yandaşlarını serbest bırakmak istememesinden dolayı, bu süreci geçici olarak durdurduklarını dile getirdi. Morozova, bugüne kadar Donetsk'te taraflar arasında 5 kez esir ve rehine değişiminin yapıldığını hatırlatarak, taraflar arasındaki son esir değişiminin geçen ayın sonunda gerçekleştirildiğini vurguladı. Morozova, ayrıca Ukrayna tarafının sadece subay rütbesindeki rehinelerin serbest bırakılmasını istediğini iddia ederek, “Kiev yönetimi hep subayların salıverilmesini istiyor, sıradan askerler onlara lazım değil” ifadesini kullandı.

Morozova, ayrıca Luhansk Halk Cumhuriyeti ile Ukrayna hükumeti arasındaki rehinelerin değişimi sürecine ilişkin görüşmelerin ise devam ettiğini kaydederek, son olarak iki taraf arasında bir rehine değişiminin yapıldığını, yakın günlerde ise yine bir rehine değişiminin yapılmasının öngörüldüğünü dile getirdi.

Taraflar, geçen ay Belarus'un başkenti Minsk'te "Ukrayna-Rusya-AGİT Üçlü Temas Grubu" çerçevesinde bir araya gelerek, ateşkesin sağlanması ve rehinelerin değişimi konusunda mutabakat sağlamasının ardından taraflar arasında bir kaç kez  rehinelerin değişi yapılmıştı. Devlet Başkanı Petro Poroşenko da, daha önce yaptığı açıklamasında, taraflar arasında ateşkesin ilan edilmesinden bu yana ayrılıkçıların elinde rehine bulunan bin 342 kişinin kurtarıldığını açıklamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler