YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'dan Türk Akımı açıklaması
Ukrayna'dan Türk Akımı açıklaması
12 Ekim 2016 08:42
Rus doğalgazını Ukrayna’yı göz ardı ederek, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı boru hattı projesi için İstanbul’da imzaların atılması, Ukrayna’da geniş yankı buldu.

Geçtiğimiz aya kadar Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan Serhiy Korsunskiy, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in İstanbul'a gerçekleştirdiği ziyarette iki ülke hükümetleri arasında imzalanan Türk Akımı anlaşmasının Ukrayna'yı büyük zarara uğratabileceğini söyledi. 

UKRAYNA'YI ZORA SOKACAK

Ukrayna'nın Eski Ankara Büyükelçisi Korsunskiy, Ukrayna'daki 'Denö' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile Rusya hükümetleri arasında imzalanan boru hattı anlaşması çerçevesinde Türk Akımı Hattı'nın 2019 yılına kadar tamamlanmasının ve yılda 16 milyar metreküp doğalgaz akışının hedeflendiğine değindi. 

Korsunskiy bu durumun, Ukrayna'nın Rus doğalgazının Avrupa'ya ihracında transit ülke olma özelliğini büyük ölçüde azaltacağını ifade etti. 

Projenin gerçekleşmesi halinde Ukrayna'nın yılda 16 milyar metreküp doğalgazın transferinden mahrum kalacağını ifade eden Korsunskiy, bu nedenle Ukrayna'nın bu konuda “aktif çaba göstermesi" gerektiğini belirtti. 

"TÜRK AKIMI İÇİN NE RUSYA'DA NE TÜRKİYE'DE O TEKNOLOJİ YOK"

Projenin hayata geçmesinin önünde bazı engeller olduğuna değinen Korsunskiy, projenin Karadeniz'in derin noktalarına boru hatlarının döşenmesini öngördüğünü, oysa ne Rusya'da ne de Türkiye'de bu teknolojinin olmadığını, bu projeyi gerçekleştirebilecek Avrupalı firmaların ise, Rusya'ya yaptırımlar uygulanmasından ötürü kara listeye alınmayı göze almalarının düşük bir olasılık olduğunu dile getirdi. Korsunskiy, iki ülke liderinin önümüzdeki yıl serbest ticareti gerçekleştirmeyi hedefledikleri yönündeki açıklamalarının da Ukrayna açısından iyi bir haber olmadığını kaydetti.


DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler