YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna’dan doğal gaz atağı
Ukrayna’dan doğal gaz atağı
05 Aralık 2014 08:15
Doğal gazının yarısını Rusya'dan satın alan Ukrayna, Karadeniz'de sıvılaştırılmış doğal gaz tesisi (LNG) kurmak istiyor.

Ukrayna’nın planları bozacağı iddia edildi

Doğal gazının yarısını Rusya'dan satın alan Ukrayna, Karadeniz'de sıvılaştırılmış doğal gaz tesisi (LNG) kurmak istiyor.
Aynı zamanda Ukrayna, Cheniere Energy Inc. ile de ABD'den yakıt ithalatı konusunda görüşme yaptı. İstanbul Boğazı gelecekteki muhtemel tesis ile tek bağlantı noktası olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, sıvılaştırılmış doğal gazın İstanbul Boğazı üzerinden tanker teslimatı Türkiye tarafından güvenlik ve bu su yolunun tıkanıklığı gerekçesiyle yasaklandı. Bloomberg’e göre de Ukrayna’nın Rusya'ya enerji bağımlılığını azaltmaya dair planları İstanbul Boğazı'nda bozulacak.

İngiliz Business Monitor International Uzmanı Michael Berrman: "Türkiye Ukrayna'ya sıvılaştırılmış doğal gaz sevkiyatına izin verseydi, diğer Karadeniz ülkeleri de aynı şekilde tesis kurmak isterlerdi. Bu durum zaten yoğun olan İstanbul Boğazı'ndaki tanker akışının bir hayli artmasına sebep olurdu" diye konuştu.

Ukrayna'nın planlarını Rusya'nın Güney Akım boru hattının inşaatından vaz geçme kararı da zorlaştırabilir ve bu durumda kazançlı çıkacak ülke de Türkiye. Rusya ve Türkiye'nin bağlarının güçlenmesiyle birlikte Ankara'nın İstanbul Boğazı'nı sıvılaştırılmış doğal gaz tankerlerine açma ihtimali de düşüyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız Haziran ayında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Karadeniz'de sıvılaştırılmış doğal gaz terminalinin inşaatına olumlu bakmadığını bildirmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler