YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'daki kriz devam ediyor
Ukrayna'daki kriz devam ediyor
02 Kasım 2014 17:01
Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin, Rusya yanlısı ayrılıkçıların düzenlediği ''sözde seçimlerin'' ülkenin doğusundaki durumu çıkmaza sokacağını belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin, ulusal bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Donetsk ve Luhansk'ta yapılan yasa dışı seçimlerin, bölge halkının durumunun kötüleşmesine yol açacağını aktardı

''Doğuda düzenlenen seçimler bölgedeki durumu çıkmaza sokar'' diyen Klimkin, şöyle konuştu:

''Söz konusu seçimler, mevcut durumu ekonomik ve siyasi açıdan çıkmaza sokar ve bundan orada yaşayan ahali zarar görür. Onlar için hiçbir zaman çözülemeyecek çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Mevcut durum da kötüye gider. Kim ne derse desin.''

Klimkin, Donetsk ve Luhansk'ın hiçbir zaman, ''Dondurulmuş kriz bölgesi''ne dönüşmeyeceğine değinerek, ''Birileri, daha bir Abhazya veya Transdinyester oluşacak diye umut edenler ise hayal ediyor'' dedi.

Bu arada Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), bugün doğudaki Donetsk ve Luhansk'ta başkanlık ve parlamento seçimleri düzenleyen Rusya yanlısı ayrılıkçılar hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Öte yandan doğudaki olaylar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan çok sayıda kişi, Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda toplanarak, Donetsk ve Luhansk'taki seçimleri protesto etti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler