YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'daki ateşkes bir günde 40 kez ihlal edildi
Ukrayna'daki ateşkes bir günde 40 kez ihlal edildi
17 Şubat 2015 11:40
Ukrayna'nın doğusunda pazar gününden itibaren Rusya yanlısı ayrılıkçılarla ordu birlikleri arasında ateşkes süreci başlamasına rağmen ayrılıkçıların ateşkesi son 24 saatte 40 kez ihlal ettiği bildirildi.

Doğudaki ayrılıkçılara karşı operasyonların yönetildiği Terörle Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, son bir gün içinde ayrılıkçıların ateşkes ihlallerinde ağır silahları da kullandığı kaydedildi. 

 

Açıklamada, ayrılıkçıların ordunun elindeki Debaltseve'yi almak için büyük çaba harcamasına rağmen saldırıların püskürtüldüğü ifade edildi. Ayrılıkçıların saldırılarında ayrıca Popasnaya, Sanjarovka ve Çernuhino kasabalarının da hedef alındığı belirtildi.

Açıklamada, Ukrayna ordusunun ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Donetsk ile Luhansk arasındaki Debaltseve'ye giden tek yol olan ve "hayat yolu" olarak adlandırılan karayolunda yeniden kontrolü sağladığı bildirildi.

Son bir kaç gündür bu yolun geçtiği Logvinove kasabasında yoğun çatışmaların meydana geldiği ifade edilen açıklamada, bu çatışmaların ardından hükümet güçlerinin yeniden kasabada kontrolü sağladığı kaydedildi ve karayoluyla askerlere gıda ve askeri malzeme sevkiyatı yapıldığı belirtildi.

Ayrılıkçıların ayrıca Mariupol yakınlarındaki Şirokino kasabasına da saldırdığı, buna rağmen ordu birliklerinin konuşlandıkları noktaları kontrol etmeye devam ettiği vurgulandı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler