YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'da Üçlü Temas Grubu ayrılıkçılarla görüştü
Ukrayna'da Üçlü Temas Grubu ayrılıkçılarla görüştü
30 Nisan 2015 00:55
Ukrayna'daki krizin çözümüne ilişkin Ukrayna, Rusya ve AGİT'in oluşturduğu Üçlü Temas Grubu, doğudaki duruma ilişkin ayrılıkçıların temsilcileriyle telekonferans yöntemiyle görüşmelerde bulundu.

Üçlü Temas Grubu'nda Ukrayna'yı temsil eden eski Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma'nın başında bulunduğu "Kuçma Vakfı" Basın Sözcüsü Dariia Olifer, Ukrayna adına Kuçma'nın katıldığı telekonferans yöntemi ile yapılan görüşmede, Rusya'nın yeni atadığı özel temsilci Azamat Kulmuhametov'un ilk defa yer aldığını belirtti.

Olifer'in yaptığı açıklamaya göre, 6 saate yakın süren ve geç saatlerde sona eren görüşmede, taraflar Minsk mutabakatında yer alan ateşkesin sağlanması, ağır silahların geri çekilmesi, rehine ve yasa dışı olarak tutulanların serbest bırakılması gibi maddeler üzerinde durdu.

Görüşmede, ayrıca Ukrayna ve uluslararası kamuoyu tarafından gönderilen insani yardımların doğu bölgelerine ulaştırılması, son dönemde yoğun çalışmaların yaşandığı Şirokino'daki gerginliğin giderilmesi ve Ukrayna tarafının teklif ettiği tank, ağır makineli tüfek, havan topu ve diğer 100 mm kalibreden küçük olan silahların cephe hattından geri çekilmesi gibi konular ele alındı.

Görüşme sırasında, Ukrayna tarafı Minsk mutabakatı uyarınca Üçlü Temas Grubu bünyesinde faaliyet yapacak güvenlik, siyasi, ekonomik ve insani alt komitelerinin en kısa zamanda faaliyetini başlamasını teklif ederken, söz konusu alt komitelerin çalışmalarının AGİT başkanlığında ve uluslararası kuruluşların katılımıyla yapılması gerektiği kaydedildi.

Telekonferans yöntemiyle yapılan görüşmenin 6 saate yakın sürdüğü kaydedilen açıklamada, bir sonraki görüşmenin en kısa zamanda yapılacağı da dile getirildi.

- Ayrılıkçılar: "Görüşmeler verimli geçti" -

Ayrılıkçıların Üçlü Temas Grubu'ndaki temsilcileri Denis Puşilin de yaptığı açıklamada, söz konusu görüşmenin verimli geçtiğini kaydetti. Puşilin, görüşme sırasında altkomitelerin faaliyete başlamasına ilişkin çok önemli bir adım atıldığını kaydederek, buna rağmen her iki tarafın da prensipleri açısından önem taşıyan bazı konularda taraflar arasında uzlaşmanın sağlanamadığını belirtti.

Son olarak 14 Nisan'da, Üçlü Temas Grubu'nun doğudaki ayrılıkçılarla telekonferans yöntemiyle yaptığı görüşmeden bir sonuç alınmazken, ayrılıkçılar da Ukrayna tarafını Üçlü Temas Grubu bünyesinde oluşturulacak altkomitelere kendi temsilcilerini atamayı geciktirerek, görüşmelerin aksattığını ileri sürmüştü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler