YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'da Rus yanlısı ayrılıkçılardan seferberlik çağrısı
Ukrayna'da Rus yanlısı ayrılıkçılardan seferberlik çağrısı
03 Şubat 2015 07:02
Ukrayna'da çatışmalar şiddetlendi. Son 2 günde 23 kişi öldü. Rusya yanlısı ayrılıkçıların lideri, Ukrayna ordusuna karşı 11 gün içinde 100 bin kişi toplayacaklarını açıkladı.

Doğu Ukrayna için ateşkes görüşmelerinden sonuç alınamazken, bölgede çatışmalar ve sivil can kayıpları artıyor. Ülkenin doğusundaki gerginliğin giderilmesine ilişkin Ukrayna-Rusya-AGİT Üçlü Temas Grubu'nun toplantısından uzlaşma sağlanamamışken çatışmalar da şiddetleniyor. Ukrayna ordusu ile ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar, özellikle Donetsk ile Luhansk kentleri arasındaki sınır noktasında bulunan Debaltseve kasabasında yoğunlaştı.

Ayrılıkçılar hükümetin kontrolündeki kasabayı alarak stratejik olarak üstünlük sağlamak istiyor. Bölgede son 24 saat içerisinde en az 13 asker ile 10 sivil hayatını kaybetti. 11 gündür elektrik ve suyun verilemediği Debaltseve'de yaşayan halk bölgeyi terk ediyor.

Çatışmaların artmasından sonra ayılıkçıların lideri Aleksander Zakharçenko'dan tehdit geldi. Ayrılıkçıların tek taraflı ilan ettiği Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin lideri olan Zakharchenko, "11 gün içerisinde seferberlik başlayacak. 100 bin kişiyi silahaltına ayacağız" dedi. Rus haber ajansına konuşan ayrılıkçı lider, seferberliğin kimlerle ve nasıl uygulanacağına dair detay vermeyerek, sadece "İlk başta gönüllüleri silah altına alacağız, sonrası için bakacağız" dedi.

5 bin kişi öldü

Kiev hükümeti ve Batı tarafından tanınmayan Zakharçenko, Ukrayna'nın doğusunda halihazırda kaç ayrılıkçının çatıştığını söylemedi. Ukrayna ve Batı'ya göre bölgede en az 9 bin Rus askeri de ayrılıkçıların safında savaşıyor. Ukrayna'da nisan ayından bu yana süren çatışmalarda şimdiye kadar 5 binden fazla kişi ölürken, yaklaşık 1 buçuk milyon kişi evlerini terk etti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler