YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'da nükleer santral kazası
Ukrayna'da nükleer santral kazası
03 Aralık 2014 14:44
Ukrayna'nın güneyindeki Zaporozhye nükleer elektrik santralinde meydana gelen kazadan dolayı santralin 3 numaralı blokunun çalışmadığı bildirildi.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk, Bakanlar Kurulu'nun bugün yapılan toplantısında, nükleer santralde bir kaza meydana geldiğini doğruladı. Yatsenyuk, Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı Vladimir Demçişin'den santralde meydana gelen kazanın sonuçlarının en kısa zamanda giderilmesi ve ülkede elektrik kesintilerinin sona erdirilmesine yönelik tedbirlere ilişkin rapor sunmasını istedi.

Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da kazanın sebepleri ve yol açtığı sıkıntılar tam olarak tespit edilinceye kadar kazaya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmayacağı belirtildi. Açıklamada, nükleer santralin 1000 megavat kapasiteli 3'üncü blokunun 5 Aralık'ta tekrar faaliyete girmesinin planlandığı bildirildi. Bakanlık açıklamasında, ülkedeki elektrik kesintilerinin Zaporozhye nükleer santralinin 3. blokunun tamiratta olmasından ve ülkedeki termik santrallerde kömür eksikliğinden kaynaklandığı bildirildi.

Zaporozhye nükleer santralinin içinde bulunduğu Odessa Enerji Kurumu'ndan yapılan açıklamada da bir blokun çalışmamasından dolayı Ukrayna enerji sisteminde elektrik kesintilerinin meydana geldiği vurgulandı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler