YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'da madenciler eylem yaptı
Ukrayna'da madenciler eylem yaptı
23 Nisan 2015 00:04
Ukrayna'da 3 binden fazla madenci kömür ocaklarının kapatılmaması ve maaşlarının ödenmesi talebiyle gösteri düzenledi.
Başkent Kiev'de toplanan 3 bini aşkın madenci, düzenledikleri eylemde hükümete kömür ocaklarını kapatmama çağrısında bulundu. İlk olarak, Devlet Başkanlığı binası önünde toplanan madenciler, Devlet Başkanı Petro Poroşenko'dan konuya müdahale etmesini istedi.

Ardından parlamento binasına yürüyen maden işçileri, meclis üyelerinin konuyla ilgilenmesini talep etti. Eylemlerini Bakanlar Kurulu binası önünde sonlandıran madenciler, burada Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı Vladimir Demçişin'in istifasını talep ederek, Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile görüşmek istedi.   

Protestoya katılan madenciler, yurtdışından kömür satın alınmamasını ve biriken maaşlarının ödenmesini talep eden pankartlar taşıyarak "Demçişin istifa", "Yatsenyuk madene" sloganları attı. 2015 yılı bütçesinde kömür ocaklarına ayrılan kaynakların artırılmasını talep eden eylemciler, hükümetin kendileriyle görüşme masasına oturmaması durumunda protestoların süreceğini belirtti.

Başbakan Yatsenyuk, maaşların ödenmesi talimatını verdi

Madencilerin eylemleri üzerine Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı Vladimir Demçişin'e, en kısa zamanda madencilerin maaşlarının ödenmesi talimatı verdiği bildirildi.

Bakanlar Kurulu Basın Bürosundan yapılan açıklamada, hükümetin madencilerin biriken maaşlarının ödenmesi için ayrılan 400 milyon hrivnanın (yaklaşık 17,72 milyon dolar) 300 milyonunun (13,29 milyon dolar) geçen hafta maden sektörüne yönlendirildiği, Başbakan Yatsenyuk'un kalan 100 milyon hrivnayı (4, 43 milyon doları) da en kısa zamanda madencilere maaş olarak ödenmesi konusunda talimat verdiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca Yatsenyuk'un kömür sanayi sektöründe yapılacak yeniden yapılandırılmaya ilişkin rapor hazırlayarak sunması ve maden işçileriyle sürekli diyaloğun sürdürülmesi konusunda talimat verdiği de kaydedildi.

Ukrayna hükümeti tarafından daha önce kabul edilen programa göre, 2016 yılına kadar ülkedeki kömür ocaklarının özelleştirilmesi, özelleştirilmeyen kömür ocaklarının ise aşamalı olarak kapatılması ve maden işçileri sayısının da azaltılması öngörülüyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler