YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'da halk sandık başında
Ukrayna'da halk sandık başında
26 Ekim 2014 14:18
Ukrayna'da erken genel seçimde oy verme işlemi devam ediyor.

Ukrayna'da erken genel seçimde oy verme işlemi devam ediyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, ocak ayından bu yana olayların yaşandığı Ukrayna'da yaklaşık 32 milyon seçmen, bugün saat 08.00'de, 450 sandalyeli parlamentonun yeni üyelerini belirlemek üzere sandık başına gitti. Oy verme işlemi saat 20.00'ye kadar sürecek.

Güvenlik gerekçesiyle nerede oy kullanacağı açıklanmayan Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun, daha önce olduğu gibi Kiev'deki Subay Evi'nde oyunu kullanması bekleniyor.

Tek taraflı olarak Rusya'ya bağlanma kararı alan Kırım ile Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Donbas bölgelerinde seçim yapılmıyor. Ukrayna'da, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla silahlı çatışmaların devam ettiği doğu bölgelerinde yaşayan yaklaşık 3 milyon seçmen, oy kullanamayacak.

29 siyasi partinin katıldığı seçimlerden, "Petro Poroşenko Bloku"nun lideri konumundaki Devlet Başkanı Poroşenko'nun, iktidarını güçlendirerek çıkacağı tahmin ediliyor.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un başında bulunduğu, Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, İçişleri Bakanı Arsen Avakov ve doğudaki silahlı çatışmalarda yer alan çok sayıda askeri komutanın da milletvekili adayı olduğu Halk Cephesi Partisi'nin de seçimlerde yüksek oy alması bekleniyor. Seçimlerin ardından “Petro Poroşenko Bloğu” ile Halk Cephesi Partilerinin koalisyon oluşturarak hükümet kurması öngörülüyor.

Son parlamento seçimlerinin 2 yıl önce yapıldığı Ukrayna'da, Poroşenko 25 Ağustos'ta erken genel seçim kararı almıştı. Uzmanlar Poroşenko'nun böylelikle meclisteki Rusya yanlısı milletvekillerinden kurtulmayı amaçladığını iddia ediyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler