YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'da eylem planı kabul edildi
Ukrayna'da eylem planı kabul edildi
17 Eylül 2014 19:23
Ukrayna'da Bakanlar Kurulu, AB ile imzalandıktan sonra parlamento tarafından onaylanan Ortaklık Anlaşması'nın hayata geçirilmesine ilişkin eylem planını kabul etti.

Bakanlar Kurulu'nun toplantısında kabul edilen eylem planına göre, AB Ortaklık Anlaşması'nın 2017 yılına kadar hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk, toplantıda yaptığı konuşmada, "Bu anlaşmayı 2017 yılına kadar uygulama gibi çok iddialı ve kısa bir süre belirledik. Çünkü bizim için bu anlaşmayı uygulamak, Ukrayna yasalarını AB normlarına adapte etmek ve Ukrayna'nın AB kurallarına uyduğunu göstermek çok önemli" dedi.

Yatsenyuk, ayrıca, ülkede barışın sağlanması için çok önemli gördükleri "Barış Planı"nın hayata geçirilmesinin emniyet ve silahlı kuvvetleri hiçbir şekilde gevşetmemesi gerektiğini kaydetti. Yatsenyuk, silahlı kuvvetlerin her zaman hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Yatsenyuk, ülkeye barış gerektiğini vurgulayarak, “Savaş bize çok pahalıya mal oluyor. En değerli olan da insan hayatı. Savaşın her günü bize 80 milyon grivnaya (6 milyon dolar) mal oluyor. Bundan dolayı Ukrayna'da barış şart” şeklinde konuştu.

 Doğudaki seçimler kurallara uygun olursa tanınacak

Başbakan Yatsenyuk, ülkenin doğusundaki Donetsk ve Luhansk illerini kapsayan Donbas bölgesinde yapılacak seçimlerin uluslararası hukuk kuralları ve normlarına uygun olarak düzenlenmesi durumunda, hükümetin bu seçimleri tanıyacağını açıkladı.

Yatsenyuk, "Uluslararası kurallar gözlemcilere izin verilmesi, seçim komisyonu üyeleri üzerinde baskı yapılmaması, siyasi rekabetin sağlanması ve vatandaşların özgürce meclis üyesi adayı olma hakkını kullanabilmesidir. Aksi halde bu seçim değil, çetelerin meşrulaşması olur” ifadesini kullandı.

Ateşkesin ardından can kaybı sürüyor

Bu arada, Ukrayna Terörle Mücadele Merkezi Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, teröristlerin Nijnyaya Krinka kasabasında bulunan yerleşim birimleri ve silahlı kuvvetlerin bulunduğu noktalara ağır silahlarla saldırı düzenlediği kaydedildi.

Bu saldırıların sonucunda 10'dan fazla sivilin hayatını kaybettiği, onlarca vatandaşın da yaralandığı ifade edilen açıklamada, teröristlerin düzenlediği saldırılarda Nijnyaya Krinka kasabasındaki 9 evin ise hasar gördüğü dile getirildi.

Taraflar arasında ateşkesin ilan edilmesine rağmen, bölgedeki silahlı saldırılar durmak bilmezken, taraflar da birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor.

Belarus'un başkenti Minsk'te 5 Eylül'de bir araya gelen "Ukrayna-Rusya-AGİT" Üçlü Temas Grubu toplantısına katılan eski Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Rusya'nın Kiev Büyükelçisi Mihail Zurabov, AGİT temsilcisi Heidi Tagliavini ile Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçılar tarafından tek taraflı ilan edilen Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin liderleri Aleksandr Zaharçenko ve İgor Plotnitskiy arasında yapılan görüşmeler sonucunda Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlamıştı.

"Özel statü" tartışmaları

Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanlığı Binası önüne toplanan eylemciler, parlamentonun dün yapılan kapalı toplantısında kabul edilen ve doğudaki bazı ilçelere “özel statü” verilmesini öngören yasanın, Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun imzalamaması için gösteri düzenledi.

Devlet Başkanlığı Sarayı yakınında toplanan radikal görüşlü Sağ Sektör örgütü üyeleri, Devlet Başkanı Poroşenko'dan, parlamentoda kabul edilen doğudaki bazı ilçelere özel statü verilmesine ilişkin yasayı imzalamamaya çağırırken, söz konusu yasanın Ukrayna için "utanç kaynağı" olduğunu belirtti.

Eyleme katılan 100'e yakın gösterici, parlamentonun “özel statü” yasasını kabul etmesini kınayarak, Poroşenko'yu yasayı veto etmeye çağırdı.

Devlet Başkanlığı binası önünde güvenlik önlemi alan çevik kuvvet güçleri, eylemcilerin binaya yakınlaşmasına izin vermezken, eylemin sonuna doğru eylemcilerden biri çevik kuvvete doğru ses bombasını attı. Bunun üzerine bir süre arbede yaşanırken, taraflar arasında herhangi bir çatışma yaşanmadı.

Ukrayna Parlamentosu'nda dün kapalı gerçekleştirilen oturumda yapılan gizli oylamayla kabul edilen yasa, 3 yıl boyunca doğudaki belirli ilçelere özel statünün verilmesini ve 9 Kasım'da söz konusu bölgelerde yerel seçimlerin yapılmasını öngörüyor.

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler