YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'da ateşkes havada kaldı
Ukrayna'da ateşkes havada kaldı
22 Kasım 2014 21:57
Ukrayna'da geçen yıl, hükümet devrilmesiyle sonuçlanan protestoların başlamasının birinci yıl dönümü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda geçen yıl eski hükümetin AB ile Ortaklık Anlaşması'nı askıya alma kararının ardından başlayan gösterilerin yıl dönümünde, protestolara öncülük eden "Meydan Savunması" üyeleri tarafından yürüyüş yapıldı.

Ellerindeki Ukrayna bayraklarıyla eyleme katılanlar, Bağımsızlık Meydanında başladıkları yürüyüşe, Mihaylovsky Meydanı, Taras Şevçenko Parkı, Bessarabsky Meydanı, Avrupa Meydanı, İnstitutskaya ve Gruşevski caddelerinden geçerek tamamladı. Yürüyüşe katılanlar olaylarda hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundu.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı yürüyüşte konuşan ''Meydan Savunması'' Lideri Andrey Parubiy, meydan olaylarının önemini vurgulayarak, aktivistlerin hükümete yönelik taleplerini yineledi.

Bu arada, Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile ordu birlikleri arasındaki çatışmalarda ateşkese rağmen son 24 saatte bir asker hayatını kaybederken, 18 asker de yaralandı.

Ukrayna Terörle Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, Rusya yanlısı ayrılıkçıların son 24 saatte 39 kez ateşkes ihlali yaptığı, Donetsk Havaalanı, Debaltsevo ve Sçastye kasabalarının da aralarında bulunduğu birçok noktada ağır silahların kullanıldığı saldırıların düzenlediği ifade edildi.

Öte yandan, Luhansk Valiliği ise Rus yanlısı ayrılıkçıların ağır silahlarla düzenlediği saldırıda, top mermisinin Luhansk'ın Sçastye kasabasındaki bir dükkana ve okul bahçesine isabet etmesi sonucu 1'i çocuk 7 kişi yaralandı.

Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile hükümet güçleri arasında 5 Eylül'de Minsk'te ateşkes ilan edilmesine rağmen bölgede sık sık silahlı çatışma meydana gelirken, taraflar ateşkes ihlallerinde birbirini suçluyor. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler