YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'da 2 ayrılıkçı teslim oldu
Ukrayna'da 2 ayrılıkçı teslim oldu
11 Nisan 2015 21:39
Ukrayna'nın doğusundaki 2 ayrılıkçının hükümet güçlerine teslim olduğu bildirildi.

Doğudaki ayrılıkçılara karşı sürdürülen operasyonların yönetildiği Terörle Mücadele Merkezi Sözcüsü Andrey Lisenko yaptığı açıklamada, doğudaki ayrılıkçıların tek taraflı olarak ilan ettiği "Luhansk Halk Cumhuriyetine" bağlı silahlı çetenin iki üyesinin hükümet güçlerine teslim olduğunu kaydetti.

Teslim olan ayrılıkçıların, yöneticilerinin kendilerine iyi davranmadığından ve vadedilen paraların kendilerine ödenmediğinden şikayet ettiğini kaydeden Lisenko, yapılan araştırmaya göre bu ayrılıkçıların Rus askeri uzmanlar tarafından eğitildiğinin de tespit edildiğini söyledi.

Lisenko, ayrıca iyi niyet göstergesi olarak bir ayrılıkçının serbest bırakıldığını ifade ederek, çatışmalarda yaralanan Andrey isimli ayrılıkçının tedavi görmesinin ardından, "elinin kana bulaşmadığının tespit edilmesinin üzerine, "bir iyi niyet göstergesi" olarak serbest bırakıldığını ifade etti.

Öte yandan, Lisenko son 24 saatte doğudaki ayrılıkçıların 20 kez ateşkes ihlali yaptığını ifade ederek, Lisenko, ayrılıkçıların 120 milimetre kalibreli ağır silahları da kullanarak düzenlediği saldırılarda Opitnoe, Avdeevka, Novotroitskiy ve Şirokino kasabalarını hedef aldığını vurguladı.

Doğudaki ayrılıkçılarla Ukrayna hükümeti arasında 12 Şubat'ta Minsk'te imzalanan ateşkes anlaşmasına rağmen bazı bölgelerde halen çatışmalar sürüyor. Taraflar, ateşkes ihlallerinde karşılıklı olarak birbirlerini suçluyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler