YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna Rusya'yı mahkemeye veriyor
Ukrayna Rusya'yı mahkemeye veriyor
09 Ağustos 2014 15:58
Ukrayna, Rusya'nın izlediği politikalardan dolayı uluslararası mahkemeye başvurma kararı aldı.

Ukrayna Adalet Bakanı Pavlo Petrenko, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Rusya'nın terörizmi desteklediği ve ülkenin doğusundaki olayları kışkırttığı gerekçesiyle ülkesinin, Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı'na başvuracağını bildirdi.

Petrenko, Rusya Federasyonu'nun Donetsk ve Lugansk bölgelerinde eylemlerde bulunan teröristleri silah, teknik araç, para ve paralı askerler ile desteklediğini ispatlayan kanıtlara sahip olduklarını belirtti.

Adalet Bakanı Petrenko, Ukrayna'nın mahkeme öncesi işlemlere başladığını, prosedürün yaklaşık 7 ay süreceğini aktardı.

Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Valery Çalıy, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Proşenko'nun diplomatik girişimleri sayesinde Rusya Federasyonu tarafından organize edilen provokasyonların önlendiğini söyledi.

Çalıy, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Ukrayna sınırı yakınlarında Rus askerleri ve araçlarından oluşan büyük bir konvoyun bulunduğunu,  "barış gücü" askerlerinin eşlik ettiği insani yardım taşıdığı iddia edilen konvoyun, Ukrayna'ya girmeye hazırlandığını aktardı.

Poroşenko'nun, kuvvet komutanları ile bir araya gelmesinin ardından dünya liderleri ile görüştüğünü aktaran Çalıy, "Ukrayna Devlet Başkanı'nın diplomatik girişimleri sonucu geniş kapsamlı planlanan bu provokasyon durduruldu" şeklinde konuştu.

Başkan Yardımcısı Çalıy, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden, "insani yardım" konvoyu ile ilgili Rusya'ya başvurulmadığı bilgisinin geldiğini ifade etti.

Poroşenko'nun, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer ile telefonda görüştüğünü belirten Çalıy, Devlet Başkanı'nın talimatı doğrultusunda, Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin'in Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğünü, Lavrov'un da konvoyun durdurulacağını söylediğini bildirdi.

Ukrayna'nın, Donbas'a "insani yardım" göndermeye her zaman hazır olduğunu vurgulayan Çalıy, yardım gönderen tarafın prosedürlere uyması gerektiğinin altını çizerek, "İnsani misyonlarda askeri konvoy kabul edilemez" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler