YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna: Rusya büyük bir savaş başlattı
Ukrayna Savunma Bakanı, Rusya'nın büyük bir savaş başlattığını ve bunun on binlerce insanın ölümüne neden olabileceğini söyledi. Açıklama, Ukrayna askeri birliklerinin ülkenin doğusundaki Luhansk havaalanından çekilmek zorunda kalması ardından yapıldı.
Ukrayna: Rusya büyük bir savaş başlattı
02 Eylül 2014 / 11:08 Güncelleme: 02 Eylül 2014 / 12:15

"Büyük bir savaş kapımızın önünde geldi" diyen Ukrayna Savunma Valeriy Heletey, bunun 2. Dünya savaşından bu yana benzeri görülmeyen bir savaş olduğunu belirtti.

Heletey açıklamasını dün Facebook'ta yaptı. Heletey, "Maalesef böyle bir savaşta kayıplar yüzlerle değil binlerle ve on binlerle ölçülecek" dedi. Rusya ise Ukrayna'nın ve Batı'nın iddialarını reddederek Ukrayna'daki isyancılara asker ve teçhizat yardımı yapmadığını belirtiyor.


Ukrayna askerleri geri çekiliyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "bu tür açıklamaların medeni bir devletin savunma bakanı tarafından yapılıyor olmasına inanmanın zor olduğunu" söyledi.

Pazartesi günü Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalarda, Rus yanlısı ayrılıkçılar avantaj kazanırken, Ukrayna güçleri geri çekilmek zorunda kaldı.
Yetkililer, çatışmaların başlamasından bu yana 700'e yakın Ukrayna askerinin ayrılıkçılar tarafından esir alındığını söylüyor.

Ukrayna'da hükümet güçleri ile Rusya yanlısı isyancılar arasında son olarak Luhansk kentindeki uluslararası havaalanı çevresinde çatışmalar yaşanıyordu.

Ukrayna hükümet sözcüsü Andriy Lysenko, ordunun tank ateşi altında kalmasının ardından havaalanındaki mevzilerini terk ettiğini açıkladı.
Söz konusu tankların Rusya'ya ait olduğu ileri sürülmüştü.


'Rusya doğrudan saldırıyor'

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da, Rusya'yı 'doğrudan ve açıkça' ülkesine saldırmakla suçladı. Kiev'de bir harp akademisinde konuşan Ukrayna lideri, hükümet güçlerinin son günlerde aldığı yenilgiler nedeniyle Ukrayna ordusunda önemli değişikliklere gidileceğini de belirtti.

Öte yandan Ukrayna'nın Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı'ndaki (AGİT) daimi temsilcisi Ihor Prokopçuk, uluslararası toplumun Moskova üzerindeki yaptırımları sertleştirmesi ve Ukrayna'ya kendisini savunması için askeri yardım göndermesi gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde NATO, 1000 kadar Rus askerinin Ukrayna sınırını geçtiğini ve ülkenin doğusundaki ayrılıkçılara yardım ettiğini belirtmiş ve buna dair uydu fotoğrafları yayımlamıştı.

 

BBCTÜRKÇE

 

3. dünya savaşı
 // cengiz
3. dünya savaşı bu hızla 10-15 yıla kalmaz çıkar bizde gider Amerika ve Avrupanın yanında savaşırız. müttefikler kazanır bizimde savaşın sonunda ellerimiz bom boş kalır merak etmeyin. %2 bir ihtimal ama eğer Rusya ve diğerleri yanında savaşırsak topraklarımız ve dünyada ki söz hakkımız artar...
02 Eylül 2014 Salı 15:35
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler