YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna ordusundan korkutan açıklama
Ukrayna ordusundan korkutan açıklama
05 Mayıs 2014 23:00
Ukrayna ordusunun Rusya yanlısı militanların kontrolündeki Doğu Ukrayna şehri Sloviansk'ta operasyon başlatmaya hazırlandığı bilgileri geliyor.

Ukrayna ordusu Pazar gününden itibaren şehre giriş-çıkışları kontrol altına almaya başladı.

Her an müdahale beklentisi var

BBC'ye konuşan bağımsız gazeteci Harriet Salem, Sloviansk halkının her an bir müdahale beklentisi içerisinde olduğunu belirtti. Salem, şehir halkının önemli kısmının Rusya yanlısı militanları desteklediğini de söyledi.

Sloviansk'ta gerilim bir süredir tırmanıştaydı. Geçen hafta şehrin sadece birkaç kilometre dışında Ukrayna'nın iki helikopteri Rus yanlıları tarafından vurulmuştu.

Halk kendi önlemini alıyor

Şimdiyse Rusya yanlısı militanlar olası bir operasyona karşı önlemlerini almaya çalışırken, Sloviansk halkı da evlerini barikatlar kurarak korumaya çabalıyor.

Pazar günü konuşan geçici Ukrayna hükümeti Başbakanı Arseny Yatsenyuk, Doğu Ukrayna'daki 'anti-terör' operasyonunun devam edeceğini söylemişti.

Odessa'da gerginlik

Ukrayna'nın doğusundaki gerginlik Cuma günü ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Odessa'ya sıçramıştı.

Rus yanlıları tarafından işgal edilen binanın yanması sonucunda 36 kişi hayatını kaybetmiş, çıkan olayları protesto eden birçok kişi de tutuklanmıştı.

Dün ise, Rusya yanlısı bir grubun eylem yapıp ana polis merkezine saldırmasının ardından Ukrayna polisi gözaltına alınan Rusya yanlısı eylemcileri serbest bıraktı.

Başbakan Yatsenyuk, Cuma günü Odessa'da çıkan olaylarla ilgili olarak güvenlik güçlerini suçlamış ve "Rusya Doğu Ukrayna'da yaptıklarını Odessa'da tekrarlama çabasına girdi" demişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler