YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna meydana gelen olayları inceliyor
Ukrayna meydana gelen olayları inceliyor
01 Eylül 2014 20:17
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Terörle Mücadele Operasyonu yürütülen bölgede son 7 gün içinde meydana gelen olayların incelendiğini ve kısa zamanda ciddi sonuçların beklendiğini aktardı.

Poroşenko, yaptığı açıklamada komşu ülke Rusya'nın olaylardaki etkisine değinerek, "Ukrayna'ya komşu ülkesi tarafından gerçekleştirilen ve ülkenin doğusundaki durumu değiştiren saldırganlık başladı. Son 7 günde meydana gelen olaylar inceleniyor, kısa zamanda ciddi sonuçlar bekliyoruz" diye konuştu.

Öte yandan Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada Başkanı Aleksander Turçinov, Devlet Başkanı Petro Poroşenko'ya olay yerinde ölenler için ülke genelinde yas ilan edilmesi çağrısında bulunduğu öğrenildi.

Ablukaya alınan askerlerin durumu

Ukrayna'nın doğusunda ablukaya alınan 3 gönüllü Ukrayna Birliğin'den askerler için açılan koridorlardan çıkışlar devam ediyor.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov'un danışmanı Anton Geraşçenko, İlovaysk civarında yaklaşık 500 Ukraynalı gönüllü askerin ablukaya alındığını, bunlardan bazılarının oluşturulan koridorlardan çıkarıldığını, diğerlerinin de çıkarılmaya devam edildiğini açıkladı.

Ukrayna Mili Güvenlik Konseyin'den yapılan açıklamada ise "İlovaysk durumunun" Ukrayna güçleri için zor olduğu ve askerlerin ablukadan çıkarılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği bildirildi. Gelinen bu durumla ilgili "hatası ya da suçu olanların cezalandırılması işlemlerinin operasyon sonrası yapılacağı" belirtildi.

"Rus paralı askerler" ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar bölgede operasyonlarına devam ediyor

Ayrıca Ukrayna topraklarında Rusya silahlı kuvvetlerine bağlı en az 4 taktik taburunun varlığının tespit edildiği ve 400 kişiden oluşan taburların çeşitli top ile hava savunma araçlarına sahip olduları öne sürüldü.

Açıklamada son 24 saat içinde terörle mücadele operasyonu güçlerinin "Rus paralı askerler" ve ayrılıkçılar ile 24 şehirde 37 kez çatışmaya girdikleri, çatışmaların sonucunda 80 Rus yanlısı ayrılıkçının öldürüldüğü ve 7 Ukrayna askerinin de hayatını kaybettiği kaydedildi.

Milli Güvenlik Konseyin'dan yapılan açıklamada, "Rusya'ya bağlı güçlerin, Ukrayna güçlerine karşı ateş açmaya devam ettikleri" bildirildi. Ayrıca dün Lugansk bölgesinde Uragan tipi füze atışı sonucunda sivillerin öldüğü belirtildi. Ölü sayısına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Gemilere füze saldırısı

Lugansk bölgesindeki Krasna Talivka kasabasına karşı Rusya'nın Rostov bölgesinden 4 füze atışı tespit edildiği aktarıldı.

Mariupol Deniz Muhafızlığına ait 2 gemiye dün saat 15:10 sularında füze darbesi gerçekleştirildiği, gemilerden birinin yanıp battığı, arama-kurtarma çalışmaları sonucunda 10 kişilik mürettebattan 8 kişinin kurtarıldığı ve diğer 2 kişi için aramaların devam ettiği belirtildi.

Kherson bölgesinde ise Kırım topraklarından giren ve keşif uçuşu yapan insansız hava aracı tespit edildiği bildirildi.

Donetsk'de bazı okullar açılmadı

Öte yandan, Ukrayna'nın doğusunda Ukrayna Ordusu ve Rus Yanlısı ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar sürerken, yeni öğretim yılında Donetsk'te bazı okullar açılmadı.

Donetsk kent merkezinde Leninskyi caddesindeki 45 No'lu okulun camına "çatışmalar nedeniyle okul 21 Eylül'e kadar kapalı olacak" yazısı asıldı. Kentte eğitim veren bazı okulların açılmasına rağmen ailelerin şehirden ayrılması nedeniyle okula devam eden çocuklarının oranın yüzde 10'larda kaldığı bildirildi.

Donetsk ve Luhansk illerini içine alan Donbas bölgesinde yaklaşık 900 ilk ve orta dereceli okul bugün açılmadı. Sayıları 100'ü bulan yüksek öğretim kurumunun da eğitime 1 Ekim'de başlayacağı kaydedildi.

Donetsk Bölgesel yönetiminden yapılan açıklama, yeni eğitim dönemi başlamadan önce okul öğrencileri için uzaktan eğitim sistemi hazırlandı. Böylece terörle mücadele operasyonu bölgesinde bulunan öğrencilere okullarının kapalı olduğu zaman internet üzerinden uzaktan eğitim imkan verildi.

Mülteci olarak diğer bölgelere gitmek zorunda kalan çocuklar ve ana babaları ile beraber terörle mücadele operasyonu şehirlerini terk eden yaklaşık 11 bin çocuğa Donetsk bölgesinin diğer şehirlerinde eğitim görme fırsatı sağlandığı bildirildi

Rus yanlısı ayrılıkçılar ve Rus ordusu tarafından kuşatıldığı öne sürülen Mariupol'da ise okullar normal olarak eğtim ve öğretime başladı. Illicha caddesi üzerindeki Mariupol Teknik Lisesi yöneticileri, yeni öğretim yılına sıkıntısız başladıklarını, okula kayıtlı tüm öğrencilerin de okula gelerek derslere girmeye başladıklarını söyledi.

Ukrayna Eğitim Bakanlığından, ilkokula başlayan 438 bin çocuk dahil 3 milyon 500 bin öğrencinin yeni öğretim yılında eğitim göreceği bildirildi.

Geri çekilme başladı

Terörle mücadele güçlerinin komutanlık talimatıyla Lugansk şehir merkezine 20 kilometre mesafede bulunan Lugutino şehrinden geri çekilmeye başladıkları ve Lugansk Havalimanı'nı terk ettikleri bildirildi.

Ukrayna Milli Güvenlik Konseyi Basın Sözcüsü Andrey Lysenko, dün akşam Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile terörle mücadele operasyonu güçleri arasında Lugansk Havalimanı'nın kontrolü için çatışma yaşandığı, bu sabah ise Rusya yanlısı ayrılıkçıların, Rusya Federasyonu'na bağlı silahlı kuvvetlerin tank taburu tarafından desteklendiklerini belirtti. Bunun üzerine Ukrayna güçlerinin, havalimanından geri çekilmek zorunda kaldıkları aktarıldı.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Zoryan Şkiryak, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu güçlerinin havalimanına füze saldırısı gerçekleştirdiğini bildirdi. Şkiryak, "Rusya Ordusu tarafından gerçekleştirilen nokta atışları sonucunda Ukrayna çıkartma güçlerinin aşırı can kaybı yaşanmasını önlemek amacıyla geri çekilmek zorunda kaldıklarını" açıkladı.

Bölgede olayları takip eden AA ekibi, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk şehrindeki çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşların son 3 gündür geri döndüklerini gözlemledi.

Donetsk'te yaşanan çatışmalar nedeniyle evlerini terkedip başka bölgelere sığınmak zorunda kalan vatandaşlardan Mariupol'e gidenlerin, son birkaç gündür "Mariupol'de çatışma bekleniyor" söylentileri nedeniyle tekrar Donetsk'e evlerine dönmeye başladıkları bildiriliyor.

AA ekibinin, Mariupol şehri ve civarındaki edindiği izlenimlere göre, dün gece saatlerinden sabaha kadar devam eden geri çekilme süreci halen devam ediyor.

Mariupol'ün dışına kurulan Azov Taburu'nun kontrol noktaları oluşturduğu, ordunun ise bazı noktalardan geri çekildiği gelen haberler arasında.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler