YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna Kırım Parlamentosunun yetkilerini aldı
Ukrayna Kırım Parlamentosunun yetkilerini aldı
15 Mart 2014 15:57
Ukrayna Parlamentosu, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun yetkilerinin alınmasını kararlaştırdı.

Ukrayna Parlamentosu, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Parlamentosunun yetkilerinin alınmasını kararlaştırdı.

Ukrayna Parlamentosunda bugün yapılan oturumunda, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun feshedilmesi kararlaştırılırken, karar için parlamentoda bulunan 296 milletvekilinin 278'i “evet” oyu kullandı.

Kararın, Ukrayna anayasasının  Kırım Özerk Cumhuriyeti ile ilgili veKırım anayasası maddeleri uyarınca ve Ukrayna Anayasa Mahkemesi'nin 16 Mart 2014'te Kırım'da yapılmasının planlanan referandumun yasaları ihlal ettiğine ilişkin kararı gereği alındığı belirtildi.

Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ise Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar Belediyesi tarafından kabul edilen Bağımsızlık Bildirisi'nin iptal edilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

Kararnamede, söz konusu bildirinin, Ukrayna anayasası ve yasalarına aykırı olduğu, ülkenin toprak bütünlüğü ve sınırlarının yeniden belirlenmesine ilişkin kararların sadece ülke genelinde yapılacak referandumlarla oylanabileceği vurgulandı.

Referandum öncesinde Rusya yanlıları gösteri düzenliyor

Kırım'da yarın yapılacak referandum öncesinde başbakanlık binası önünde Rusya yanlısı gösteriler düzenleniyor.

Kırım'ın geleceğini belirleyecek olan referanduma saatler kala Rusya yanlıları Kırım sokaklarında gösteri yapıyor. Başbakanlık binası önünde kurulan standda dans gösterileri düzenlenirken, yoğun kalabalık da gösterileri izliyor.

Alandaki göstericilerin elinde Kırım ve Rusya bayrakları dalgalanıyor. Akşam saatlerinde yeni dans gösterileri ve konserlerin düzenlenmesi bekleniyor.

Meydanda bulunan ve Rusya ile bütünleşme yanlısı olanlar, "evimize geri dönüyoruz" diyerek hislerini dile getiriyor.

Kırım'daki parlamento binasında ise şimdiden dev bir Rus bayrağı asılmış durumda.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler