YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna için iflas uyarısı!
Ukrayna için iflas uyarısı!
31 Mart 2015 02:13
Ukrayna, borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili görüşmelere hazırlanıyor, analistler ülkenin temerrüde düşmekten kaçınacağı tahmininde bulunuyor

Ukrayna, borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili görüşmelere hazırlanıyor, analistler ülkenin temerrüde düşmekten kaçınacağı tahmininde bulunuyor.

Ukrayna Maliye Bakanı Natalie Jaresko geçtiğimiz hafta, Ukrayna’nın tahvil sahiplerine yakın zamanda başlayacak müzakerelerde borç revizyonunu desteklemeleri yönünde çağrıda bulundu ve aksi halde ilerleyen zamanlarda daha büyük kayıplar verilmesi riski olduğunu belirtti. Bloomberg’in 20-26 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği ankete katılan 21 analistin tahminlerinin meydanına göre müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması, kreditörlerle yeniden yapılandırma anlaşması sağlanamaması ve bir temerrüde yol açması olasılığı yaklaşık yüzde 30 seviyesinde.

Ukrayna eurobondları bu yıl dünyanın en kötü performansını gösteriyor. Rusya yanlısı ayrılıkçıların ülkenin doğusunda gerçekleştirdiği ayaklanmadan ülke ekonomisinin olumsuz etkilenmişti. Ukrayna’nın döviz rezervleri, çatışmalar ile birlikte düşüş gösterdi. Janesko ise ülke borçlarını frenlemeye çalışıyor. En büyük ikinci yabancı tahvil sahibi Rusya, varlıkları ile ilgili yeniden müzakere etmeyi reddetti. Bu durum, Ukrayna’nın kreditörlerle Haziran ayı öncesinde anlaşma sağlaması çabalarını güçleştirdi.

Viyana’daki Raiffeisen Bank International AG analitlerinden Gunter Deuber, “Rusya hükümeti nihayetinde borç müzakerelerine katılabilir. Çünkü Batı ile ilişkilerinin olumsuz yönde tırmanması çıkarına olmaz” dedi.

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler