YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
UCM Sudan Devlet Başkanı Beşir’in tutuklanmasını istedi
UCM Sudan Devlet Başkanı Beşir’in tutuklanmasını istedi
14 Haziran 2015 13:42
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Güney Afrika’da düzenlenen Afrika Birliği Zirvesine katılması beklenen Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir'in tutuklamasını talep etti.

Uluslararası Ceza Mahkemesinden (UCM), yapılan yazılı açıklamada, mahkemenin daha önce Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir hakkında verdiği 2 tutuklama kararı bulunduğu bildirildi.

Beşir'in, Güney Afrika'da düzenlenecek Afrika Birliği Zirvesine katılmasının beklendiği hatırlatılan açıklamada, bu kapsamda Güney Afrika’dan tutuklama emirlerinin yerine getirilmesi için çaba göstermesi istendi.

Mahkemeye üye olan Güney Afrika’nın, Beşir’i tutuklama hakkı bulunuyor.

Nisan ayında yapılan seçimde yeniden Sudan Devlet Başkanı seçilen Beşir, merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan UCM tarafından savaş ve insanlığa karşı suçlar işlemekle suçlanıyor.

Mahkeme, Darfur’da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği çatışmalarda sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle Beşir hakkında 2009 ve 2010’da iki tutuklama kararı çıkartmıştı. 

 

AA

 // Rasim DUMAN
Bir gunde 7000 (yedi bin) masum insani katleden Abdulfettah SİSİ, "baskan" masalarinda agirlanirken, ulkesini Bati dunyasina karsi kahramanca mudafaa eden Omer el Besir, "uluslararasi mahkemeye" ( ! ) cikarilmaya calisiliyor. Bati dunyasinin İslam Alemi'ne kini hic bitmedi ve bitmeyecek....
14 Haziran 2015 14:44
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler