YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üçlü Temas Grubu Minsk'te toplandı
Üçlü Temas Grubu Minsk'te toplandı
22 Temmuz 2015 01:11
Belarus'un başkenti Minsk'te düzenlenen Ukrayna-Rusya-Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Üçlü Temas Grubu'nun toplantısı sona erdi.

Ukrayna'nın doğusundaki gerginliğin giderilmesine ilişkin oluşturulan Üçlü Temas Grubu'nun ayrılıkçıların temsilcileriyle yaptığı görüşmede, krizin çözümüne yönelik meseleler ele alındı.

Basına kapalı toplantıya, Ukrayna adına eski Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Rusya'nın Özel Temsilcisi Azamat Kulmuhammetov, AGİT Temsilcisi Martin Sajdik ile Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçılar tarafından tek taraflı ilan edilen "Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri" temsilcileri Denis Puşilin ve Vladislav Deynego katılırken, AGİT Dönem Başkanı ve Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Daçiç de hazır bulundu.

Üçlü Temas Grubu toplantısında, doğudaki sorunun barışçıl yolla çözülmesi çerçevesinde bölgedeki 100 milimetreden küçük kalibreli ağır silahların cephe hattından çekilmesi ve Ukrayna'da sonbaharda yapılacak yerel seçim meseleleri ağırlıklı olarak ele alındı.

"100 milimetreden küçük kalibreli ağır silahlar geri çekilecek"

Toplantıya ilk defa katılan AGİT Dönem Başkanı Daçiç, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, doğudaki çatışan tarafları 100 milimetreden küçük kalibreli ağır silahların cephe hattından geri çekilmesine ilişkin anlaşma metni üzerinde uzlaştığını dile getirdi. Daçiç, 100 milimetreden küçük kalibreli ağır silahların cephe hattından geri çekilmesine ilişkin imzalanacak anlaşmanın, doğudaki krizin barışçıl yolla çözülmesi sürecini hızlandıracağını belirterek, doğudaki sorunun sadece siyasi yolla çözülmesinin mümkün olduğunu, başka seçeneğin ise bulunmadığını kaydetti.

İmza atan tarafların Minsk mutabakatına saygı göstermesi gerektiğini ve tam olarak ateşkesi sağlaması, ağır silahları cephe hattından geri çekmesi ve siyasi diyalog masasına oturması gerektiğini anlatan Daçiç, "Bu toplantıya, sonbahara kadar bazı meselelerin çözümü için geldim. Sonbaharda ülkede yerel seçimlerin yapılması planlanıyor ve buna hazırlık yapılması lazım" ifadesini kullandı. 

Daçiç, ayrıca Üçlü Temas Grubu'nun bir sonraki toplantısına da katılmasının mümkün olduğunu bildirerek, "Eğer gerekirse katılırım" diye konuştu.

Üçlü Temas Grubu ve bünyesindeki alt komitelerin faaliyetini tam olarak desteklediklerini dile getiren Daçiç, "Çok sayıda insanın ölümüne neden olan doğudaki gerginliğin giderilmesi için, tüm tarafların Minsk mutabakatına riayet etmesi gerekir" yorumunu yaptı. Daçiç, bu krizin sadece siyasi yolla çözülmesi sürecinin Ukrayna'daki ve onun etrafından krizin sona ermesini sağlayacağını da sözlerine ekledi.

AGİT Temsilcisi Martin Sajdik de Üçlü Temas Grubu'nun toplantısında, ağırlıklı olarak yerel seçimlerin yapılmasına ilişkin Ukrayna parlamentosunun kabul ettiği yasa ile ilgili fikir alış verişinin yapıldığını kaydederek, ayrıca siyaset alt komitesinin yerel seçimlerin yapılması meselesi ile bununla ilgili yasal düzenlemeleri ele aldığını söyledi. Sajdik, siyaset alt komitesinin çalışma gündeminin çok yoğun olduğunu da bildirdi.

"Ukrayna tarafı, siyaset alt komitesinin faaliyetini aksatıyor"

Üçlü Temas Grubu toplantısına doğudaki ayrılıkçıların tek taraflı olarak ilan ettiği "Donetsk Halk Cumhuriyeti" adına katılan Denis Puşilin, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Ukrayna tarafını siyaset alt komitesi çalışmalarını aksatmakla suçladı.

Puşilin, ağır silahların cephe hattından geri çekilmesine yönelik inisiyatiflerinin görüşme sürecini hızlandıracağına inandıklarını dile getirerek, 100 milimetreden küçük kalibreli ağır silahların cephe hattından geri çekilmesine ilişkin anlaşmanın taraflar arasında en kısa zamanda imzalanacağını umut ettiklerini vurguladı.

Puşilin, ağır silahların cephe hattından geri çekilmesine yönelik anlaşmanın "Donetsk Halk Cumhuriyeti Başkanı" Aleksandr Zaharçenko ve "Luhansk Halk Cumhuriyeti Başkanı" İgor Plotnitskiy'nin de katılımıyla daha sonra yapılacak toplantıda imzalanacağını dile getirdi. Puşilin, ayrıca yerel yönetimlerin güçlendirilmesine yönelik kabul edilen anayasa değişikliğine ilişkin metni Ukrayna tarafının kendilerine ulaştırmadığını, ayrıca Ukrayna'nın ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerle ilgili kabul ettiği kısıtlama uygulamalarının da en kısa zamanda iptal edilmesini beklediklerini bildirdi. 

Puşilin, Ukrayna yönetiminden Donbas bölgesine özel statünün verilmesini sağlayacak anayasa ve yasa değişikliklerinin kabul edilmesini talep ettiklerini dile getirerek, doğu bölgelerine verilecek bu statünün geçici nitelikli olmaması gerektiğini vurguladı. Yerel seçimler yasası konusunun doğu bölgeleriyle tartışılmasının önemine işaret eden Puşilin, bu yasanın Ukrayna parlamentosu  tarafından yeniden oylanması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna hükümeti arasında 12 Şubat'ta Minsk'te, doğuda ateşkesin sağlanmasına yönelik Minsk mutabakatının hayata geçirilmesine ilişkin anlaşma imzalamasına rağmen bölgede çatışmalar devam ediyor. Ukrayna-Rusya-AGİT Üçlü Temas Grubu'nun, son olarak 7 Temmuz'da doğudaki ayrılıkçıların temsilcileriyle 100 milimetre kalibreli ağır silahların cephe hattından geri çekilmesine ilişkin Minsk'te yaptığı görüşmelerde, somut sonuç alınamamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler