YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Uçağın düşüş nedeni teknik değil"
Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski'nin bulunduğu uçağın pilotları ile kule arasında geçen konuşmaların, uçak kazasının teknik bir sorundan kaynaklanmış olabileceği tezini hesaptan çıkardığı bildirildi
"Uçağın düşüş nedeni teknik değil"
12 Nisan 2010 / 08:19 Güncelleme: 12 Nisan 2010 / 08:22

Rusya televizyonunda yayımlanan görüntülere göre, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le görüşen Rus soruşturma komisyonu şefi Alexandre Bastrykine, "Bir bobini deşifre ettik, elde ettiğimiz kayıt, uçakla ilgili teknik sorun bulunmadığını doğruluyor" dedi.

Bastrykine, pilota hava koşulları konusunda bilgi verildiğini, ancak buna rağmen pilotun iniş kararı aldığını belirtti ve soruşturmacıların Polonyalı uzmanlarla birlikte çalıştığını söyledi.

Kacynski'nin naaşı Varşova'da
Bu arada kazada yaşamını yitiren Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski'nin naaşını taşıyan askeri uçağın, Polonya'nın başkenti Varşova'ya geldiği bildirildi.

İkizini aramış

Polonya'da bir haftalık yas ilan edildi. Kazadan yarım saat önce Kaczynski'nin ikiz kardeşi Jaroslaw'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Polonya Adalet ve Hukuk Partisi'nin lideri Adam Bielan, "Kaczynski, Tu-154 model Cumhurbaşkanlığı uçağında trajik kazadan 36 dakika önce Jaroslaw'ı telefonla aradı" dedi. Bielan, telefon görüşmesinde Jaroslaw'ın Lech'e Smolensk havaalanına inip inmediklerini sorduğunu, Cumhurbaşkanı'nın da, "Henüz inmedik. Az sonra iniyoruz..." dediğini söyledi.

Bu arada, Sovyet Tu-154 model uçağın kaza nedeninin pilotaj hatasından kaynaklandığı ağırlık kazandı. Rus ve Polonyalı ekipler çalışmalarını sürdürüyor. Uçakta ölen yolcu sayısını daha önce 97'ye çıkaran Rus yetkililer yeniden rakamı 96'ya çekti. Buna göre 88'i Polonya heyeti ve 8'i kabin görevlisi olmak üzere uçakta toplam 96 yolcu bulunuyordu.

AA / CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler