YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üç ülke daha İran'la diplomatik ilişkilerini kesti
Suudi Arabistan'ın İran ile diplomatik ilişkilerini kesmesi sonrasında, Bahreyn ve Sudan da İran ile diplomatik ilişkileri keserken, BAE de İran ile ilişkilerini maslahatgüzarlık seviyesine indirdi.
Üç ülke daha İran'la diplomatik ilişkilerini kesti
04 Ocak 2016 / 15:20 Güncelleme: 04 Ocak 2016 / 20:52

Suudi Arabistan'ın İran'la diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından 3 ülke daha diplomatik kararlarını açıkladı.

Bahreyn ve Sudan, İran ile olan diplomatik ilişkilerini kestiğini duyururken, Birleşik Arap Emirlikleri ise diplomatik temsil düzeyini maslahatgüzarlık seviyesine indirme ve ülkedeki İranlı diplomatların sayısını düşürme kararı aldı.

Bahreyn

Bahreyn, İran ile diplomatik ilişkilerinin kesilmesine ve İranlı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre tanınmasına karar verildiğini açıkladı.

Bahreyn Enformasyon Bakanı İsa el-Hamadi, başkent Manama'da düzenlediği basın toplantısında, "Bakanlar Kurulu'nun, İran ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi ve İranlı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre tanınması yönünde karar aldığını" söyledi.

Sudan

Sudan'ın, İran'ın Hartum Büyükelçisi ile tüm diplomatik temsilcilerini sınır dışı etme ve ülkesinin Tahran Büyükelçisini geri çağırma kararı aldığı bildirildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre Sudan Devlet Bakanı General Taha Osman el-Hüseyin, Suudi Arabistan 2'nci Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz ile telefonda görüşerek, ülkesinin İran'ın Hartum Büyükelçisi ile tüm diplomatik temsilcilerini sınır dışı etme ve Sudan'ın Tahran Büyükelçisini geri çağırma kararı aldığını belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Tahran yönetimi ile diplomatik temsil düzeyini maslahatgüzarlık seviyesine indirme ve ülkedeki İranlı diplomatların sayısını azaltma kararı aldığı bildirildi.

BAE resmi haber ajansı WAM'ın Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına dayandırdığı haberine göre, BAE, İran'la diplomatik temsil düzeyini maslahatgüzarlık seviyesine indirme ve ülkedeki İranlı diplomatların sayısını azaltma kararı aldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler