YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Üç Kral' kriz dinlemedi
İspanya'da çocukların dört gözle beklediği Üç Kral Bayramı (Los Reyes) dolayısıyla yapılan sokak gösterileri, ülkenin yaşadığı ekonomik krizden dolayı kesintilere uğramasına rağmen yine de renkli geçti.
'Üç Kral' kriz dinlemedi
06 Ocak 2013 / 09:51 Güncelleme: 06 Ocak 2013 / 09:56

Katolik kültürüne göre, Hz. İsa'nın doğumu (25 Aralık) vesilesiyle 3 kıtadan (Avrupa, Asya ve Afrika) 3 büyük kralın (Melchor, Gaspar, Baltasar) kendisine hediyeler getirmesine atıfta bulunarak İspanya'da her yıl 6 Ocak'ta yapılan bayramda, çocukları eğlendirmek için bir gün önceden sokak gösterileri düzenleniyor. Çizgi ve masal kahramanlarının, kuklaların canlandırıldığı sokak gösterilerinde, en arkadan at arabalarıyla gelen krallar çocuklara şekerler atıp, hediyeler veriyor. Los Reyes geçitlerinin en ünlüsünün olduğu başkent Madrid de, diğer tüm İspanyol kentlerinde olduğu gibi ekonomik krizden etkilenerek gösterinin bütçesinde geçtiğimiz yıla oranla yüzde 12'lik bir kesintiye gitti. Gösterilerde 719 bin 400 avro harcandı.

Son 3 yıldır bütçesini düşürmek zorunda kalan Madrid'deki gösterilerde herşeye rağmen kent merkezindeki Castellana Bulvarı'nı dolduran binlerce İspanyol aile, 2 fil, 1 zebra, 70 koyun, 50 ördek, 14 eşek ve 3 devenin de aralarında bulunduğu toplam 218 hayvanı, atlı süvarileri, bandoyu ve sayıları 10'u bulan at arabalarını meraklı gözlerle izledi. Geçit boyunca toplam 1 milyon adet şeker atılırken, ellerinde torbalarla bekleyen çocuklar atılan şekerleri kapmaya çalıştı. 

Bu arada Madrid'deki metro çalışanlarının grevinden dolayı metrolarda uzun kuyruklar oluştuğu görüldü.

Öte yandan İspanya'nın tüm kentlerinde yapılan Los Reyes kutlamaları kapsamında Malaga'daki geçitlerde üzücü bir olay yaşandı. Geçit sırasında ebeveynlerinin kontrolünden çıkarak, geçit alanına giren 6 yaşındaki bir erkek çocuğu, kralların taşındığı bir at arabasının altında kalarak hayatını kaybetti. Malaga kenti, bu dramatik olaydan dolayı iki gün yas ilan etti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler