YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Turuncu prenses'e 7 yıl hapis...
'Turuncu prenses'e 7 yıl hapis...
12 Ekim 2011 09:10
Ukrayna'da Turuncu Devrim'in simgesi olan eski Başbakanlardan Yulya Timoşenko, Rusya ile yapılan gaz anlaşmasında devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle 7 yıl hapse mahkum edildi.

Rusya ile gaz anlaşmasında yetkisini aşıp devleti 188 milyon dolar zarara uğrattığı için 7 yıl hapse mahkum edilen Timoşenko, “Temyize gidip son nefesime dek savaşacağım” dedi.

Ukrayna’daki Turuncu Devrim’in simge ismi ve eski başbakanı Yulya Timoşenko, Rusya ile yaptığı doğalgaz anlaşmasında ülke menfaatlerine zarar verdiği gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karar okunurken, sürekli iPad’ine bakıp yargıcı dinlemez gözüken Timoşenko’nun yanında oturan kızı Evgenia ile fısıldaşması dikkat çekti. Mahkemeye hakaret ettiği gerekçesiyle 5 Ağustos’tan beri tutuklu yargılanan Timoşenko, aleyhindeki suçlamaların ‘siyasi’ olduğunu yineledi. Kararı temyize götüreceğini ifade eden ‘Turuncu Prenses’ lakaplı eski başbakan ‘son nefesine kadar Ukrayna için savaşacağını’ ve ‘dürüst adını korumak için mücadele edeceğini’ vurguladı. Ukrayna’da, 1930’ların Sovyetler Birliği’ndeki Stalin rejiminin muhalifleri yargılayıp baskı altında tuttuğuna benzer günler yaşandığını iddia eden Timoşenko, siyasi rakibi olan Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’i de kararı bizzat yazmakla suçladı.

Ukrayna demokrasisi için Kıyamet Günü

Başkent Kiev’deki davada hakim Rodion Kireyev’in okumasının dört saat sürdüğü kararda, Timoşenko 2009’da devletin enerji şirketi Naftogaz’a Rusya ile anlaşma imzalama emri vererek ‘yetkilerini aşmak’ ve bu anlaşmayla ‘Ukrayna’yı 188 milyon dolar zarara sokmaktan’ suçlu bulundu. Mahkeme bitişinde kızı ve eşini öpen Timoşenko, avukatlarına el sallayarak, salondan elleri kelepçesiz çıkarıldı. Uzmanlar, Timoşenko’nun cezasının ertelenebileceği yorumu yaparken, muhalefet  davanın siyasi olduğunu ve 11 Ekim’in Ukrayna demokrasisinde ‘kıyamet günü’ olduğunu söyledi. Timoşenko destekçisi yüzlerce kişi de bir ana caddeyi trafiğe kapatıp mahkemeye yürüdü.Timoşenko yanlıları ve karşıtları karşılıklı sloganlar atarken, polis mahkeme etrafında olay çıkmasını önlemek için etten duvar ördü. Önlemler sayesinde küçük çaplı arbedeler çıktığı ve olayların çok büyümediği belirtildi.

AB: Derin hayal kırıklığı içindeyiz

Karar ilk tepki AB’den geldi. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, cezanın kendilerinde derin hayal kırıklığı yarattığını belirtip yargılamanın uluslararası standartlara uygun gerçekleştirilmediğini savundu. Ashton, Kiev’den temyiz sürecinde adi davranıp Timoşenko’nun 2012’deki seçime katılımının engellenmemesini istedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler