YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkmenlerin umudu Türkiye'
'Türkmenlerin umudu Türkiye'
22 Kasım 2015 21:36
Suriye Yardım Eşgüdüm Birimi Genel Müdürü Mohamad, "Türkmenlerin varlığı tehdit altında. Bizim uluslararası camiadan bir umudumuz yok. Türkmenlere sadece Türkiye yardımcı olabilir" dedi.

Suriye Yardım Eşgüdüm Birimi Genel Müdürü Orhan Mohamad, Suriye'deki Türkmenlerin varlığının tehdit altında olduğunu belirterek, "Bölgenin demografik yapısının değiştirilmesi hedefleniyor. Uluslararası camianın harekete geçmesi gerekiyor ama bizim uluslararası camiadan bir umudumuz yok. Türkmenlere sadece Türkiye yardımcı olabilir" dedi.

Mohamad, Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekatı AA muhabirine değerlendirdi.

Türkmenlerin 40 yıldır Suriye rejiminin baskısı altında sıkıntı çektiğini dile getiren Mohamad, harekatın başlamasıyla yaşanan zorlukların zirveye ulaştığını ifade etti.

Rusya'nın hava saldırılarında sivil-asker gözetmediğini vurgulayan Mohamad, şunları kaydetti:

"Türkmenlerin varlığı tehdit altında, bölgenin demografik yapısının değiştirilmesi hedefleniyor. Uluslararası camianın harekete geçmesi gerekiyor ama bizim uluslararası camiadan bir umudumuz yok. Türkmenlere sadece Türkiye yardımcı olabilir. Türkmenlerden vatan topraklarını bırakıp ayrılmalarını istiyorlar. Bu sivil halkın korunması gerekiyor. Rus uçakları Türkmenlere nefes aldırmıyor." 

Hatay Valiliğinin yarın ilgili sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ile bir araya geleceğini aktaran Mohamad, toplantıda sığınmacılara insani yardım kararı çıkması halinde diğer sivil toplum kuruluşlarıyla yardım başlatacaklarını söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler