YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkmenler için güvenli bölgeler oluşturmalı
Türkmenler için güvenli bölgeler oluşturmalı
14 Temmuz 2014 03:33
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, "Uluslararası toplum, Türkmenleri çatışma sahasından uzak tutarak Diyala ve Kerkük'te onlar için güvenli bölgeler oluşturmalı" dedi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed es-Salihi, Irak parlamentosunda düzenlediği basın toplantısında, "Bağdat'taki merkezi yönetim ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki çekişmenin kurbanı, her zaman Arap ve Kürt bölgeleri arasında kalan Türkmenler oldu" dedi.

Türkmenlerin son olarak Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların ele geçirdiği Telafer'de olduğu gibi birçok kez sistematik göçe tabi tutulduğunu ve soykırıma maruz bırakıldığını savunan Salihi, "Uluslararası toplum, Diyala ve Kerkük'te Türkmenleri çatışma sahasından uzak tutarak, onlar için güvenli bölgeler oluşturmalı" diye konuştu.

Salihi, daha önce yaptığı açıklamada, çatışma yaşanan bölgelerden göç ederek Irak'ın kuzeyine sığınan Türkmen sayısının 350 bine ulaştığını bildirmişti.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD öncülüğündeki silahlı güçler, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerini kontrolü altına almış, Enbar ilinin bazı ilçeleri de IŞİD ve aşiret güçlerinin eline geçmişti.

IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinin ardından Bağdat ve IKBY arasında, üzerinde anlaşmazlık bulunan Kerkük gibi bazı bölgelere Peşmerge güçleri girerek kontrolü sağlamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler