YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkmenler diken üzerinde
Türkmen Cephesi: Merkezi Irak ordusu, peşmerge tarafından çekilmeye zorlandı.
Türkmenler diken üzerinde
15 Haziran 2014 / 08:09 Güncelleme: 15 Haziran 2014 / 12:27

Telafer'de durum kritik. Bu plan Kürt bölgesi haritasını genişletmenin bir parçası

Türkmenler, Kerkük'teki peşmerge varlığından rahatsız. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşed Salihi, Kerkük'ün güvenliğinin sadece peşmerge tarafından sağlanmasından yana olmadıklarını belirterek "Bu durumu tasvip etmiyoruz. Kerkük'ün güvenliğinin sadece peşmerge tarafından sağlanmasından yana değiliz" diye konuştu.

Peşmerge yağmalıyor

Merkezi ordu birliklerinin bir kısmı kaçarken, bir kısmının da peşmerge tarafından çekilmeye zorladığını iddia eden Salihi, "Peşmerge, bu zor günde orduya destek vermesi gerekirken karargahlarına girerek onları silahsızlandırdı. Daha sonra, askeri birimleri yağmaladı. 12. Tümen Komutanlığı'nın içini tamamen boşalttılar. Kerkük ve Tuzhurmatu ilçesi oldu bittiye getirildi. Bu tür yaklaşımlar, anlaşmazlıkları daha da derinleştirecektir" şeklinde konuştu.

Telafer'de de durumun kritik olduğunu belirten Salihi, "Peşmerge güçleri, ilçenin kontorlünü ele almak istiyor ve Telafer'in güvenliğini korumak için silahlarını teslim etmeleri gerektiğini belirtiyor. Bu tutum da güvenilir değil. Bu, Kürt bölgesi haritasını genişletme planının bir parçasıdır. Tamamı Türkmenler'den oluşan Telafer'in, Telaferliler tarafından korunmasına çalışıyoruz" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler