YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkmenler bin yıllık yurtlarını bırakmıyor
Türkmenler bin yıllık yurtlarını bırakmıyor
29 Kasım 2015 19:29
Bayırbucak bölgesindeki Kızıldağ’ı önceki gün geri alan Türkmen mücahitler, Suriye’nin güneyine doğru ilerlemeye başladı.

Şiddetli çatışmaların sonunda Türkmenlerin eline geçen Kızıldağ’ın tepesinden aralıklarla patlama sesleri gelirken, çatışmalar bölgenin güneyinde yer alan bölgelerde de devam etti. Gımam, Zuveyk, Derhanne ile Cebel Ekrad bölgesi ve çevresinde sıcak çatışmalar yaşanırken, Türkmenler, bu bölgelerde kontrolü kaybetmemek için yoğun gayret gösteriyor. İki kere ele geçirdiği Kızıldağ’ı kaybeden Esed’in, bölgenin kontrolünü sağlamak için yeni cepheler açmaya çalıştığı ileri sürülüyor. Bütün çatışmalara rağmen kahraman Türkmen mücahitler yurtlarını terk etmemekte kararlı. 

YPG FIRAT’I GEÇMEK İÇİN FIRSAT KOLLUYOR

Öte yandan Rusya’nın terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan YPG’yi Fırat’ın batısına geçirmek için silah desteği vermeye başladığı iddia ediliyor. Hem ABD’nin hem de Rusya’nın desteklediği YPG, Kobani ile Afrin kantonları birleştirmeyi amaçlıyor. Rus savaş uçaklarının, YPG militanlarının Fırat’ın batısında ilerleme çabalarıyla eşzamanlı olarak terör örgütü DAEŞ’in kontrolünde bulunan Fırat’ın batısındaki Halep kırsalında yer alan bazı bölgelere hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

PYD KARADAN, RUSYA HAVADAN VURUYOR

Rusya, Azez’i ele geçirmeyi hedefleyen PYD’ye hava desteği sağlıyor. PYD, bölgedeki muhaliflere karadan saldırırken, Rusya ilçede insani yardım için kullanılan yolu dün de havadan vurdu. Geçen hafta, Rus savaş uçakları Deyr Cemal ve Meryemeyn’de muhalifleri bombalayarak, YPG ve SDG’nin karadan ilerlemesi için koridor açmaya çalışmıştı.

 

YENİ AKİT

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler