YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkmen lideri: Çok zor durumdayız
Suriye'nin kuzeyinde Türkmenler Rusya ve Esed saldırıları sonrası büyük oranda toprak kaybederken bölgeden yardım çığlıkları yükseliyor.
Türkmen lideri: Çok zor durumdayız
16 Haziran 2016 / 21:24 Güncelleme: 16 Haziran 2016 / 21:25

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Emin Bozoğlan, bir kaç gündür yoğun çatışmaların yaşandığı Türkmendağı'nda önemli ölçüde toprak kaybettiklerini ancak mücadelelerinin devam ettiğini, geri çekilmeyle ilgili kararın henüz verilmediğini söyledi. Suriye'de yoğun çatışmaların yaşandığı Türkmendağı'ndaki durumla ilgili AA muhabirine bilgi veren Bozoğlan, bölgedeki çatışmaların uzun süredir devam ettiğini ancak son üç gündür şiddetlendiğini belirtti.

"18-20 şehidimiz var. Bunların çoğu Arap kardeşlerimizden, biri de Türkmen kardeşimiz. Üç de Türkmen yaralımız var" diyen Bozoğlan, yaralıların tedavi edilmek üzere Türkiye'ye getirildiğini kaydetti.

ŞU AN BAŞ EDEMİYORUZ

Rejim güçleri ve onlara destek veren Rus uçaklarının yoğun bombardımanı altında mücadele verdiklerini belirten Bozoğlan, insansız hava araçlarının yaptığı yer tespitinin ardından nokta atışı saldırı düzenlendiğini aktardı. Bozoğlan, "Şu anda baş edecek bir pozisyonda değiliz." diye konuştu.

Yoğun çatışmaların ardından önemli ölçüde toprak kaybettiklerini, Sarraf, İsapınar ve Karamanlı köylerinin ellerinden çıktığını ifade eden Bozoğlan, "Yamadi, Çümeren gibi iki üç köy kaldı elimizde. Onun mücadelesini veriyoruz." diye konuştu. "Toprak kaybımız var ama mücadele devam ediyor. Henüz tamamen çekilme yok. Mücahitlerimiz henüz son kararı vermedi" diyen Bozoğlan, çekilme ya da mücadeleye devam edilmesi kararının "görüşülmeye devam ettiğini" bildirdi. Arazidekilerle sürekli temas halinde olduklarını dile getiren Bozoğlan, karar verilmişse de henüz kendisine iletilmediğini kaydetti.

Durumun iç açıcı olmadığını ancak azimle mücadele vermeye devam ettiklerini belirten Bozoğlan, Türk devletini ve halkını bilgilendirmek amacıyla durumla ilgili zaman zaman açıklama yaptıklarını aktardı.

....
 // Adıyaman'lı Akın
Türkmen kardeşlerimize neden yardım edilmiyor....
16 Haziran 2016 22:31
Türkmen kardeş
 // özkan
arkadaşlar bu, abd ,ingiliz, rusya, israil bu suriyede esed köpeğine yardım ediyorda biz ne için türkmen kardeşlerimize yardım edemiyoz ne oluyor bu müslümanlara elin yahudisi resmen müslüman öldürüyor dibimizdeki türkmenlere yardım edemiyoz sıra ne zaman bize gelecek acaba bakalım bize hangi ülke elini açacak allah yardımcımız olsun...
16 Haziran 2016 21:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler