YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türklere yönelik tavra Rus basını da tepki gösterdi
Türklere yönelik tavra Rus basını da tepki gösterdi
07 Aralık 2015 09:22
Ankara ile Moskova arasında patlak veren kriz sonrası Rusya’da Türkiye vatandaşlarına yönelik bazı kaygı verici yaklaşımlar Rus basınında gündeme gelmeye devam ediyor. Bir Rus öğretmen yaşananları anlattı, "Artık frene basılmalı" diye yazdı.

Son olarak Moskovski Komsomolets gazetesinde, bir Türk-Rus ailesinin çocuklarının okulda maruz kaldıkları rencide edici durumlar paylaşılarak, siyasi krizin halka yansıması eleştirildi.  

PSİKOLOJİSİ BOZULDU, AĞLADI
 
Habere göre Moskova’da annesi Rus, babası Türk olan bir çocuk okulda diğer öğrenciler tarafından dışlanma noktasına geldi. İlkokul ikinci sınıf öğrencisi olan çocuk, öğretmenin derste Moskova-Ankara krizine değinmesi üzerine diğer öğrencilerin tepkisine maruz kaldı.
 
Tüm arkadaşlarının yanından uzaklaştığı ve aynı sırada oturmak istemediği çocuğun psikolojisinin bozulduğu ve sürekli ağladığı belirtildi.
 
"BUNLAR TÜRK DOMATESİ Mİ?"
 
Gazete, aynı ailenin anaokuluna giden küçük çocuğunun başından geçen üzücü olayı da aktardı. Doğum günü olan çocuğun annesinin kutlama için getirdiği yiyecekler arasında domates dolmasını gören diğer çocuklar, “Bunlar Türk domatesi mi? Yersek zehirlenmez miyiz?” diye sormaya başladı.
 
NE YAPALIM, TÜRKİYE'YE Mİ GİDELİM?
 
İki çocuğu da rencide edilen anne, “Ben Moskova’nın yerlisiyim. Eşim de dürüst, efendi bir çalışan. Şimdi biz ne yapalım, Türkiye’ye mi göç edelim? Neden beni, Rus bir kadını Rusya’nın düşmanı yapıyorlar?” şeklinde duygularını dile getirdi.
 
"ARTIK FRENE BASILMALI"
 
Yevgeni Yamburg adlı öğretmenin imzasını taşıyan yazıda, “Tüm savaşlar ve çatışmalar er ya da geç bitiyor, ilişkiler yeniden kuruluyor. Küçüklükten itibaren karşılıklı şüphecilik zehriyle zehirlenen kuşaklar, yapıcı diyalog kuramaz hale geliyor. Trafiği altüst ederek okullara giren ideolojik araç, etrafa zehirli egzoz gazını salıyor. Henüz geç değilken, frene basma zamanı” denildi.

 

RUSTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler