YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türklere gelince utanç verici tartışma yapılıyor"
"Türklere gelince utanç verici tartışma yapılıyor"
10 Şubat 2013 17:49
Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Almanya'da ''çifte vatandaşlık'' tartışması da başladı

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel,''Welt am Sonntag'' gazetesine verdiği demeçte, Almanya'da çok sayıda kişinin çifte vatandaş olduğuna dikkati çekerek, ''Herkes için eşit hak istiyoruz. Konu sadece, on yıllardan beri burada yaşayan Türklere gelince siyasette utanç verici bir tartışma yapılıyor'' ifadesini kullandı.

''Türk pasaportuna sahip Türk kökenli Alman vatandaşlarının Almanya'ya sadakat göstermeyecekleri düşüncesinin  saçma olduğunu'' belirten Gabriel, çok iyi eğitimli Türklerin Türkiye döndüklerini hatırlattı.

''Bu insanlara Almanya'da ihtiyacımız var'' diyen Gabriel, bu kişilerin kültürel kökenlerini kesmek zorunda bırakılacaklarını düşündükleri için bu ülkeden 'kaçtıklarını' kaydetti.

Birçok Türkün Almanya'da reddedildiğini hissettiği için Almanya'ya ''sırtını döndüğünü'' belirten Gabriel, özellikle de en iyi eğitimlilerin ülkeden ayrıldığına dikkati çekti.

Gabriel, çifte vatandaşlık teklifinin bir sembol olduğunu belirterek, bunun  ''Siz buraya hoşgeldiniz ve sizinle birlikte Almanya'nın geleceğini inşa edeceğiz'' anlamına geldiğini kaydetti.

Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) Federal Meclis Grubu Başkanı Kauder'in bu konuyu seçim malzemesi yapmak istiyorsa yapabileceğini ifade eden Gabriel, ''CDU'nun 21. yüzyıla ulaşıp ulaşmadığını göreceğiz'' ifadesini kullandı.

Hür Demokrat Parti (FDP) içişleri politikası sözcüsü Hartfried Wolff ise Gabriel'in bu konuyu seçim kampanyasında malzeme yaptığını savunarak, ''Kabul görülmek pasaporta bağlanmamalıdır'' dedi.

Wolff, Almanya'nın yabancı kalifiye elemanlar için cazip hale getirilmesi gerektiğini belirterek, burada yaşayan yabancıların da desteklenmesi gerektiğini kaydetti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler