YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türklerden Süryani kilisesine tazminat davası
Türklerden Süryani kilisesine tazminat davası
29 Nisan 2015 00:17
İsveç'in başkenti Stockholm'de Süryanilere ait kilisenin duvarına asılan afişlerde, "Osmanlı Türklerinin Adolf Hitler'e benzetildiği" gerekçesiyle, Türk vatandaşlarınca dava açıldı.

Bredeng Kültür ve İslam Derneği Başkanı Orhan Karan ve yardımcısı Torun Çiğel, kilise hakkında bizzat polise giderek suç duyurusunda bulunurken, 100 bin avro tazminat talep etti. 

AA muhabirine açıklamada bulunan Bredeng Kültür Ve İslam Derneği Başkanı Orhan Karan, ''İsveç'te herhangi bir etnik grup ve halka karşı yapılan en ufak kin ve nefret söylemi, iması yasakken Hallunda'da bulunan Süryanilere ait kilisenin, duvarına 2 uzun pankart asarak, Osmanlı ve Türkleri Adolf Hitler'e benzettiklerine şahit olduk. Afişlerde 1915 olaylarına atıf bulunularak; Osmanlıyı temsilen fes, bıyık, kılıç figürleri kullanılırken, Hitler'in temsili resmine yer verilmiş'' şeklinde konuştu.

 İşlek caddede olduğu için yoldan geçen birçok kişinin afişi gördüğünü söyleyen Karan, Türk vatandaşlarının rencide olduğunu kaydetti. Afişlerden kötü yönde etkilenen vatandaşların telefonla polise şikayet etmesinden sonra hemen afişlerin kaldırıldığını belirten Karan, afişlerin fotoğraflarını çekerek polise suç duyurusunda bulunduklarını ve 1 milyon kron da tazminat talep ettiklerini sözlerine ekledi. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler