YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türklerden oraya büyük destek!
Türklerden oraya büyük destek!
12 Eylül 2015 21:57
Hint Okyanusu'nda bin 200 adadan oluşan ve tatil dair dünyanın en çok uğrak noktalarından biri haline gelen Maldivler'e yabancı yatırımcı ilgisi büyük. Maldivler'de Türklerin yatırım meblağı 200 milyon doları aştı.

Hint Okyanusu'nda bin 200 adadan oluşan ve tatil dair dünyanın en çok uğrak noktalarından biri haline gelen Maldivler'e yabancı yatırımcı ilgisi büyük.Yatırım noktasında en çok Güneydoğu Asyalıların rağbet ettiği Maldivler'de Türklerin yatırım meblağı 200 milyon doları aştı.

JLL Yatırım ve Satış Kıdemli Başkan Yardımcısı Nihat Ercan, Maldivler'de 2010 yılından bu yana 600 milyon dolar değerinde işlem yapıldığını, bunların ya tatil işletmelerinin satışına ilişkin işlemler, ya da büyük ölçüde tamamlanmış işlemler meydana geldiğini kaydetti.

Bu tür fırsatlar için çoğunlukla Güneydoğu Asyalı alıcının meydana geldiğini, ancak Orta Doğu ve Çin'in de Maldivler'e olan alakasının zamanla artmaya başladığını altını çizen Ercan, bu işlemler bir tarafa Maldivler hükümetinin tatil yerlerinin gelişimi için el değmemiş adalarını ihaleyle satışa çıkardığını dile getirdi.

Bu yeni alanla beraber Türk yatırımcı ve işletmeciler kadar Türk geliştiricilerin de Maldivler'e ilgisini görmeye başladıklarına işaret eden Ercan, "Hali hazırda Türk şirketler tarafından başlatılan ve toplam değeri 200 milyon doları aşan en az 3 geliştirme projesi meydana geldiğini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Maldivler yabancı yatırımları kolaylaştırmak için sayısız teşvik sunuyor"

Ercan, Maldivler'in tüm dünyadan rağbet gördüğünü, ancak Çinli tatilcilerin yoğun ilgisinden söz edilebileceğini söyledi. Maldivler'e 2014 yılında yolculuk yapan 1 milyon 200 bin kişinin yüzde 30'unu Çinlilerin oluşturduğunu aktaran Ercan, aynı dönemde Maldivler'e giden Türk ziyaretçi sayısının 8 bin 600'ü bulduğunun vurguladı.

Maldivler'i yatırımcılar için çekici kılanın yatırımların faizinin yüksek olması ve ticari esasların yatırıma elverişli olması meydana geldiğini altını çizen Ercan, "Burada yatırım miktarı yükseldikçe aynı oranda yüksek nakit geri dönüş imkanı ve öz sermayenin çok henüz yüksek oranlarda geri dönmesi söz konusu" şeklinde konuştu.

Maldivler hükümetinin yatırımcılara sağladığı kolaylıklardan da söz eden Ercan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Maldivler yabancı yatırımları kolaylaştırmak için sayısız teşvik sunuyor. Bu teşvikler arasında iki günde verilen şirket tescil kolaylığı, yüzde 100 yabancı mülkiyeti, offshore karının tam iadesi, legal destekli yatırım garantileri, saydam ve legal bir vergi yapısı, kalkınma projeleri üzerinde dışalım vergisi muafiyetleri ve nihai mevzuatın yürürlüğe girmesiyle arazi kira sözleşmelerini 50 yıldan 99 seneye kadar uzatma imkanı bulunuyor. Maldivler bu arada 'açık gökyüzü (Open-skies) politikalarını teşvik ederek turizm talebini işlek tutmayı amaçlıyor. Tüm bu girişimler ve yatırımcı dostu politikalar diğer tatil yerlerine kıyasla pazarda çok iyi karşılanıyor."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler