YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türklerden o ülkeye insanlık dersi
Macaristan, insani yardıma geçit vermedi. Mülteci akınını durdurmak için sınırlarına jiletli tel çekmeye devam etti. Almanya'da faaliyet gösteren 2 Türk ortak ise insanlık dersi verdi. Macar hükümetinin milyonluk tel siparişini vicdani sebeplerle reddetti
Türklerden o ülkeye insanlık dersi
22 Eylül 2015 / 09:05 Güncelleme: 22 Eylül 2015 / 09:11

Berlin'de jiletli tel üreten şirketin Türk ortakları Afyonkarahisarlı Talat Değer ve Bayburtlu Murat Ekrek, verdikleri insanı kararla dünyanın dikkatini çekti. Türk işadamları, mültecilerin geçişini önlemek için sınırlarına jiletli tel çeken Macaristan'dan gelen 500 bin Euro'luk siparişi hiç düşünmeden geri çevirdi.

MÜLTECİLER İÇİN SİPARİŞİ REDDETTİLER

Suriye'deki iç savaş, mülteci trajedisini gündeme getirdi. Türkiye, 2 milyonu aşkın Suriyeli'ye kol kanat gerdi. AB, her sınırda insanlık dışı muamelelerle karşılaşan mültecilerin dramını seyretmekle yetindi. Macaristan'da yaşananlar ise tüyler ürpertti. Macar hükümeti, insani yardıma geçit vermedi. Mültecilere sınırlarını kapatmayı seçti. Avrupa'daki mülteci dramına en büyük tepki ise Almanya'da yaşayan 2 Türk işadamından geldi.

Gurbetçi 2 Türk işadamının, Macaristan'dan gelen 500 bin Euro'luk iş teklifini "insanı gerekçelerle" reddetmesi büyük ses getirdi. Macar hükümeti, ülkelerine akın eden sığınmacıları durdurmak amacıyla 175 kilometrelik Sırbistan sınırına jiletli tel örgü çekmeye karar verdi. Hükümetin kararı üzerine harekete geçen yetkililer Macaristan'da üretilmeyen jiletli teller için Almanya'daki "Mutanox" firması ile iletişime geçti. Macaristan'ın jiletli tel siparişi verdiği firma ise Türk işadamlarına aitti. Bayburtlu işadamı Murat Ekrek ve Afyonkarahisarlı Talat Değer'in sahibi olduğu firma "insani kaygıları gerekçe göstererek" milyonluk teklife hiç düşünmeden "Hayır" dedi.

'SIĞINMACILAR SUÇLU DEĞİLDİR'

Firmanın 2 Türk ortağı Değer ve Ekrek, "Ürettiğimiz jiletli teller; cezaevindeki mahkumlar gibi, suç fiillerini önlemek için tasarlanmıştır. Ülkenize girmeye çalışan Suriyeli çocuklar ve yetişkinler suçlu değildir" diyerek Macar hükümetine insanlık dersi verdi. Olayın kamuoyuna yansıması üzerine "Mutarox" firması, Avrupa'nın da gündemine yerleşti. Türk işadamlarına yönelik teşekkür mesajlarının ardı arkası kesilmedi.

YUNANİSTAN'A JET GÖÇ

Deniz motosikleti olarak bilinen jet-ski, mültecilerin imdadına yetişti. 4 Suriyeli mültecinin, önceki sabah Bodrum'dan jetski ile Yunanistan'ın Pserimos Adası'na götürüldüğü belirtildi. Jet-ski ile çıkılan umut yolculuğunun amatör kameralara yansıması ise dikkat çekti.

DEV EKRANDAN MESAJ

Yunanistan'a geçme umuduyla 1 haftadır Edirne'de bekleyen mültecilere dev ekrandan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun mesajları dinletildi. Davutoğlu, "Sesinizi duyurdunuz, eylemden vazgeçin" dedi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ise bin 500'e yakın mültecinin Edirne'den gönderileceğini yineledi.

Etiketler: , , , ,
gitsinler
 // şeref
suriyelilere engel olmayın bırakın gitsinler. girerken englledik mi? çıkarken niye engelliyorsunuz. Yunanistana mı gidecek açın deniz ve kara sahasını gitsinler. yunanistan ve avrupa düşünsün. Onlar bizi düşünüyormu....
22 Eylül 2015 Salı 11:28
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler