YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türklerden Beyaz Saray önünde “Barış ve Dayanışma” yürüyüşü
Türklerden Beyaz Saray önünde “Barış ve Dayanışma” yürüyüşü
24 Nisan 2015 23:03
ABD’de yaşayan binlerce Türk vatandaşı Ermeni iddialarına Beyaz Saray önünde “Barış ve Dayanışma” adı altında gösteri düzenledi.

Büyükelçi Serdar Kılıç, Ermeni diasporasının karalama kampanyalarına karşı binlerce Türk ve Müslüman'ın başkentte “Barış ve Dayanışma” mesajı vermesiyle ilgili olarak, "Bundan 3-6 altı ay önce, birçok insan 7 binin üzerinde insanın Türkiye’ye destek için ellerinde bayraklarla ‘Bizi birleştir ayırma’, ‘Bırakın tarih karar versin’ sloganlarıyla Washington sokaklarında yürüyebileceğini herhalde hayalperestlik olarak değerlendirirdi. Ama bugün bu oldu” dedi.

ABD’de 145 Türk-Amerikan sivil toplum kuruluşunca oluşturulan Yönlendirme Komitesi'nin düzenlediği yürüyüşte, ülkedeki Türk ve Müslüman toplumundan yaklaşık 7 bin kişi, Beyaz Saray’ın önünden Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’ne "Barış ve Dayanışma" için yürüdü.

Katılımcıları büyükelçilik önünde karşılayan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, AA muhabirinin de sorularını yanıtladı.  

Bu yıl çok farklı bir tablo yaşandığını belirten Kılıç, şunları söyledi:

"En önemlisi de bu yıl, Amerika’daki Türk toplumu bir arada ve yurt dışında bulunan Türkiye’ye yakın diasporalar ile Amerika’daki Türk olmayan Müslüman toplum temsilcileriyle birlikte sergilenen bir dayanışma var. Bundan üç veya altı ay önce söyleseydiniz, birçok insan bugün herhalde 7 binin üzerinde insanın Türkiye’ye destek için ellerinde bayraklarla ‘Bizi birleştir ayırma’, ‘Bırakın tarih karar versin’ sloganlarıyla Washington sokaklarında yürüyebileceğini herhalde hayalperestlik olarak değerlendirirdi. Ama bugün bu oldu”.

“Müslüman toplumunun açıklama yapması da ABD’de bir ilk”

ABD’deki Müslüman toplumu temsilcilerinin geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye destek açıklaması yaptığını hatırlatan Kılıç, “Bu da Amerika’da bir ilk. Onun için ben açıkçası Amerika’da Türk toplumunun sergilemiş olduğu birlikteliğin önümüzdeki dönemde Türkiye’nin sahipsiz olmadığını göstereceğine ve gerek Amerikan yönetiminde gerek Kongre tarafından alınacak kararlarda Türkiye’nin ağırlığını ön plana çıkartacağına inanıyorum” dedi.

“Yönlendirme Komitesi çok uzun yıllardır görülmeyen birlikteliği sağladı”

Kılıç, bugünkü tablonun kendisini çok mutlu ettiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugünkü yürüyüş sonrasında, Türk Amerikan toplumunun temsilcileri beni ziyaret ettiler. Bu yürüyüşü organize eden Yönlendirme Komitesi geçtiğimiz eylül ayında kurulmuştu. Bana çok güzel birşey söylediler: 'Bu komitenin asıl kuruluş tarihi, doğum günü bugündür' dediler. Çünkü 6 ay önce kurulmuş olan bir dernek, Amerika’da çok uzun yıllardır görülmeyen bir birlikteliği sergileme başarısını gösterdi. Onun için ben gelecek bakımından çok umutluyum. Türk Amerikan toplumu bu birlikteliğini muhafaza etmeye devam edecek".

Yürüyüşe katılanlar, ABD'deki Ermenilerin büyükelçiliğin karşısında gösteri yapması beklendiğinden, akşam saatlerine kadar büyükelçilik önünde beklemeye devam edecek. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler