YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkler yağmacıları püskürttü
İngiliz polisinin “Yağmayı engelleyemiyoruz, ya dükkânlarınızı kapatın ya da başınızın çaresine bakın” dediği Londralı Türkler, sosyal medyada dün “efsane” oldu...
Türkler yağmacıları püskürttü
10 Ağustos 2011 / 08:10 Güncelleme: 10 Ağustos 2011 / 08:15

Olayların yaşandığı bölgelerde yaşayan onlarca İngiliz, özellikle Dalston ve Hackney semtlerinde yağmacıları kovalayan Türkleri, “Cesur Türkler”, “Gerçek Londralılar”, “Ne mutlu Türk’üm diyene” gibi ifadelerle internette övdüler.

İşte bazı Twitter mesajları:

Türk’le evleneceğim

Gemma Butterworth adlı bir İngiliz kadın, Twitter’a “Dalston’a yerleşeceğim, bir Türk ile evlenip hayatımın sonuna kadar güvende yaşayacağım” diye yazdı. Ardından Türklerden birçok evlilik teklifi aldığını açıkladı.

DJ Liam/LD: Stokey’i Türk dostlarımız korudu. Bugünün sloganı: Daha fazla baklava, daha az balaklava (saldırganların kullandığı kar maskesi).
m Matan Rochlitz: Acil bir durum olduğunda Dalston’daki Türkleri yardıma çağırabileceğimiz bir telefon numarası var mı?

SİYAHİ KADIN YAĞMACI GENÇLERİ BÖYLE AZARLADI / WEB TV

GUARDIAN MUHABİRİ OLAYLARI TÜRKLERİN YANINDA İZLEDİ / WEB TV

Türk’le dalaşma

Conor Harrington: Türkler Dalston’da yağmaya izin vermez demiştim. Bir Türk dükkanındaki tanıdığım, “Bıçaklarımız, silahlarımız ve yüreğimiz var. Biz Türküz” diyor.

Rupert MacLean: Yağmacılar polisten ziyade, beyzbol sopalı Türk gençlerinden korkuyor.

Lyndsay King: Dalston sâkinleri, yağmacılara karşı semti koruyan Türk komşularına büyük bir teşekkür borçlu.

John Paul Treen: Bir dönem Dalston’da yaşadım. Türkiye’ye gittim. Türklerle iş yaptım. Onlar hakkında bildiğim bir şey var: Asla bir Türk ile dalaşma.

Verity Williams: Dalston’da daha çok Türk’e ihtiyacımız var.

TÜRK ESNAF DÜKKANINI BÖYLE KORUDU / WEB TV

Ne mutlu Türk’üm diyene

James McMahon: Ne mutlu Türk’üm diyene!

Maajid Nawaz: Hackney’deki Türk Londralılar, sizi selamlıyoruz! Toplumumuzu isyancılardan Mısır tarzıyla savunuyorlar.

Max Howell: Türkler gerçek Londralı.

Tracey Hosey: Dalstonlı Türk toplumuna şapka çıkarılır.

Silvena Rowe: Cesur Türk toplumuna bir bakın!

70 Türk, 200 kadar yağmacıyı püskürttü

OLAYLAR Londra’nın kuzeyinden, batısına sıçramış durumda. Kar maskeli, kapüşonlu, kukuletalı yağmacılar, 5’erlik gruplar halinde dolaşıp belli noktalarda toplanarak 20’şerli, 50’şerli gruplarla saldırıyorlar. Hackney’deki Kingsland Caddesi, bölgedeki diğer tüm caddeler arasında yağmadan en az etkilenendi. Bunun nedeni, Şömine ve Ali Baba gibi Türk lokantalarının bulunduğu bu caddede Türklerin ellerinde sopa ve döner bıçaklarıyla dükkanlarını savunmasıydı. Şömine’de çalışanlar, “50-60 kişi birkaç kez bize saldırdı. Püskürtüp, dövüp, geri gönderdik” dediler. Bu yüzden Londra’nın dört bir yanında olaylar sürerken, Türk semtleri nispeten sakindi. Walworth semtinde bir Türk süpermarketi hariç tüm dükkanlar yağmalandı. Londra’da hamam ve güzellik salonu işleten Murat Korkmaz, Hürriyet’e şunları söyledi: “200 kadar siyahi yağmacı saldırdı. 60-70 Türk olarak onları püskürtmeyi başardık. Yanında çocuğu da bulunan siyahi bir kadın, yağmacıların ateşe verdiği bir otobüsten kurtardım. Semtteki az sayıda polis memuru, ‘Siz önden gidin, biz arkanızdayız’ diyerek bizi yağmacıları kovalamaya teşvik ediyordu.”
Faruk ZABCI / LONDRA

Polise plastik mermi

LONDRA SOKAKLARINA ŞİDDET VE YAĞMA HAKİM / WEB TV

ASAYİŞİN sağlanması için ordudan yardım istenmesi gündeme gelirken, Londra’nın Türk asıllı Belediye Başkanı Boris Johnson’ın yardımcısı Kit Malthouse, “Sokaklarımızda asker görmek istemiyoruz” diyerek buna karşı çıktı. Silah taşımayan polislere silah verilmesi ve bugüne kadar ülkede hiç yapılmayan birşeyin yapılıp tazyikli su kullanılması da gündemde. İçişleri Bakanı Theresa May, “Bizim polisimiz su sıkarak değil, toplumla işbirliği içinde suçla mücadele eder” diyerek karşı çıktı. Ancak dün geceden itibaren polis, plastik mermili tabancalar taşımaya başladı.

Yaşın suça tutuyorsa cezaya da tutuyordur

İNGİLİZ parlamentosu yarın olağanüstü oturum düzenleme kararı alırken, İtalya tatilini yarıda kesip ülkesine dönen Başbakan David Cameron, Londra’nın savaş alanına dönmüş bölgelerini ziyaret etti. Ulusal acil durum komitesi COBRA’yı da toplayan Cameron, “Sokaklarda güvenlik ve asayişi sağlamak için ne gerekirse yapacağız” diyen Cameron, “iğrenç görüntülere” neden olan yağmacılara, “Yasanın bütün gücünü hissedeceksiniz. Suç işlemek için yaşınız tutuyorsa, ceza çekmek için de tutuyordur” diye hitap etti. Dün gece itibariyle Londra sokaklarına 10 bin polis daha gönderilerek bu sayı 16 bine çıkarıldı. Son rekor, Prens William’ın düğünü için 5 bin polis görevlendirilmesiyle kırılmıştı. (Hürriyet)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler