YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkler ülkeyi terk ederse Almanya fakirleşir
Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, ''Bu ülkede büyüyenler (Türkler) ülkeyi terk ederse, Almanya fakirleşir'' dedi.
Türkler ülkeyi  terk ederse Almanya fakirleşir
22 Mart 2013 / 06:37 Güncelleme: 22 Mart 2013 / 06:39

Gabriel, Berlin Türk Cemaati'ni (TGB) ziyaretinde, çifte vatandaşlık konusunda SPD'nin 14 yıl önce bir inisiyatif başlattığını ancak Hessen eyaletinde Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) buna karşı bir imza kampanyası düzenlediğini belirtti.

Kampanya sonucunda Hessen'de CDU'nun seçimleri kazandığına değinen Gabriel, SPD ve Yeşiller Partisi'nin böylece Federal Eyaletler Temsilciler Meclisi'nde (Bundesrat) çoğunluğu kaybettiğini vurguladı.

Çifte vatandaşlık yasasını yine de Meclis'ten geçirmeye çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını dile getiren Gabriel, daha sonra Almanya'da doğanları 18 ila 23 yaşları arasında iki vatandaşlıktan birini seçmek durumunda bırakan opsiyon modeli konusunda uzlaşmaya gidildiğini söyledi.

Gabriel, bunun kötü bir uzlaşma olduğunu kabul ederek, gençlerin, opsiyon modeli ile kökenlerinden kopma durumunda bırakıldıklarına, bunun saçma bir durum olduğuna dikkati çekti.

İnsanlara hem ülkede kalmaları hem de kültürel kökenlerini koruma imkanı verilmesi gerektiğini ifade eden Gabriel, bundan dolayı SPD'nin önderliğindeki bir hükümetin çıkaracağı ilk yasalardan birinin çifte vatandaşlıkla ilgili olması gerektiğini bildirdi.

Hristiyan birlik partilerinin (CDU/CSU) çifte vatandaşlığa karşı çıktıklarını hatırlatan Gabriel, Almanya'daki Türk kökenlilerin, CDU mensubu eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un, ''İslam Almanya'ya aittir'' sözünden büyük memnunluk duyduklarını ifade etti.

Gabriel, daha önce çifte vatandaşlığa karşı olan Wulff'un geçirdiği bu değişimin diğer CDU'lu politikacıları da etkilemesini umduğunu ancak bunun şimdilik böyle görünmediğini belirtti.

Almanya'dan ayrılan Türklerin sayısının, bu ülkeye gelenlerden daha çok olduğuna işaret eden Gabriel, ''Bu ülkede büyüyenler ülkeyi terk ederse, Almanya fakirleşir. Bu insanlar burada kabul görülmedikleri için ülkeyi terk ediyorlar. Bu, büyük bir kayıptır. Sadece ekonomik olarak değil, kültürel olarak da'' diye konuştu.

Gabriel, çifte vatandaşlığın herkesin bu ülkeye aitliğini göstermek için büyük bir adım olacağını dile getirerek, TGB Başkanı Bekir Yılmaz'a, bu konuda başlattığı imza kampanyası dolayısıyla teşekkür etti.


''NSU cinayetleri bu ülke için utanç verici''


Almanya'da 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişinin aşırı sağcı ''Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU)'' terör hücresi tarafından öldürülmesiyle ilgili değerlendirmede de bulunan Gabriel, bu tür seri cinayetlerin işlenmesinin ve daha sonra ailelerin suçlanmasının bu ülke için utanç verici olduğunu belirtti.

Alman güvenlik birimlerinin başarısız olduğunu, cinayetlerin ortaya çıkmasından sonra da dosyaların imha edildiğini vurgulayan Gabriel, bu konuda gelecek ay başlayacak davanın büyük ilgi çekeceğini söyledi.

Gabriel, davanın sonucundan herkesin memnun kalıp kalmayacağını bilemediğini, bunun zorlu bir dönem olacağını ifade etti.


Çözüm süreci


SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Türkiye'deki çözüm süreciyle ilgili de çatışmayı sonlandırmak için başlatılan inisiyatifin tüm dünya tarafından izlendiğini vurguladı.

''Türk Başbakanının yaptığını cesaret verici buluyorum'' diyen Gabriel, Kürt organizasyonlarının da buna destek vermesini olumlu karşıladığını bildirdi.

Gabriel, TGB'nin çifte vatandaşlık konusunda düzenlediği imza kampanyasına da katıldı.

TGB Başkanı Bekir Yılmaz da ziyaretinden dolayı Gabriel'e teşekkür ederek, çifte vatandaşlık yasası için topladıkları 100 binin üzerindeki imzayı Federal Meclis'e vereceklerini kaydetti.


AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler