YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkler soykırım yapmadı' diyen vekili dövdüler
Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Yeni Demokrasi Partisi (ND) Milletvekili eski Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgos Kumuçakos, aşırı sağcı grupların saldırısına uğradı.
'Türkler soykırım yapmadı' diyen vekili dövdüler
06 Kasım 2015 / 19:54 Güncelleme: 06 Kasım 2015 / 21:03

Pontuslu Rum derneklerinin, Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis'in,  "Türkler Pontuslu Rumlara soykırım yapmadı" şeklindeki açıklamalarını protesto  amacıyla Sintagma meydanında düzenlediği gösteriye katılan Kumuçakos'a, aşırı  sağcı Altın Şafak Partisi (Hrisi Avgi) üyesi oldukları ileri sürülen bir grup,  küfür ederek sözlü saldırıda bulundu. 

"Serseri, hain politikacılar" diye sloganlar atan saldırganlar daha  sonra Kumuçakos'a su şişeleri fırlatarak tekme ve yumruklarla saldırdı. Yaşanan  arbedede yumruk darbeleriyle yüzünden yaralanan ve elbiseleri parçalanan  Kumuçakos, polislerin yardımıyla Parlamentonun avlusuna sığındı. 

Kumuçakos, olay sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırının  nedenini bilmediğini belirterek, "Ben yıllarca diplomat olarak Pontus davasına  hizmet ettim. Bu şekilde milli davalara hizmet edilmez, sadece özel ve siyasi  amaçlara hizmet edilir" dedi. 

Eğitim Bakanı Filis ise olayla ilgili yaptığı açıklamada, Kumuçakos'a  geçmiş olsun dileğinde bulunarak, ND lideri Evangelos Meymarakis'in yaptığı  açıklamalarla saldırganları kışkırttığını ileri sürdü. 

Filis, önceki gün katıldığı bir televizyon programında, "Türklerin  Pontuslu Rumlara soykırım yapmadığı" yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Filis'in  bu açıklamaları başta ana muhalefet ND olmak üzere, Yunan siyasi partilerin sert  tepkilerine neden olmuş, Pontuslu Rum dernekleri, Filis'i Yunan milli çıkarları  için "tehlikeli adam" olarak ilan etmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler