YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkler o bölgeyi terk ediyor
Türkler o bölgeyi terk ediyor
25 Haziran 2014 03:30
Libya'nın doğusundaki Sirte'de çalışan 284 ve Misrata'da çalışan 136 Türk, THY'nin düzenlediği ek seferle Türkiye'ye geldi.

Libya'da darbe girişiminde bulunan Halife Hafter'in sözcüsü Albay Muhammed el-Hicazi'nin, Türk ve Katarlıların ülkenin doğusundan ayrılmalarını istemesi üzerine, ülkedeki Türk vatandaşlarının bölgeden ayrılışları devam ediyor.

Sirte civarında enerji sektöründe faaliyette bulunan Gama şirketine bağlı 420 Türk çalışanından 284'ü, THY'nin düzenlediği ek seferle Misrata üzerinden İstanbul'a geldi. İşçileri Atatürk Havalimanı'nda şirket yöneticileri karşıladı. Geriye kalan 136 işçinin ise ikinci seferde gelmesi bekleniyor.  

Havalimanında gazetecilere açıklama yapan ekip başı Veysel Bir, hiçbir sıkıntı çekmediklerini anlatarak, ileride bir sıkıntının yaşanıp yaşanmayacağını bilemeyeceğini söyledi.

İş yerlerini kapatarak geldiklerini, 1-1,5 ay sonra tekrar Libya'ya dönebileceklerini ifade eden Bir, Libyalı yetkililerle şeflerinin görüşmesi sonucu böyle bir karar alındığını belirtti.

Santralde kontrol mühendisliği yapan Fatih Aydoğmuş da güvenlik nedeniyle geldiklerini vurgulayarak, "4 gün önce yapılan güvenlik açıklaması nedeniyle geldik. Bizim bulunduğumuz yerde hayati tehlikemiz yoktu. Ama olabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak, zor durumda kalmamak için geldik. Bizim dışarıyla pek bir temasımız yoktu. Tüm yaşantımız kampla santral arasında geçiyordu. Bulunduğumuz bölge Sirte'ye 10 kilometre uzaklıktaydı" diye konuştu.

Aydoğmuş, 14 aydır orada bulunduğunu belirterek, projelerinin yarım kaldığını, bu nedenle tekrar gitmeyi düşündüğünü söyledi.

Firma yetkililerinin haber vermesini bekleyeceklerini anlatan Aydoğmuş, "Eğer oradaki durum düzelirse, bayram öncesi ya da sonrasında dönebileceğimizi düşünüyorum" dedi.

Şirkette çelik montajı yapan İbrahim Taş ise savaştan dolayı geldiklerini kaydederek, bazı tehditler nedeniyle şirketin kendilerini tahliye etmek zorunda kaldığını söyledi.

Herhangi bir güvenlik sorunları bulunmadığını aktaran Taş, şirketin, durumu tehlikeli bulduğu için böyle bir karar aldığını anlattı.

Tekrar gitmeyi istediğini belirten Taş, 15-20 gün sonra Libya'ya dönmeyi umduğunu dile getirdi.

Geride kalan 136 işçi de İstanbul'da

Sirte civarında enerji sektöründe faaliyette bulunan Gama şirketinin 420 Türk çalışanından geriye kalan 136 işçi de THY'nin düzenlediği ek seferle Misrata üzerinden İstanbul'a geldi.

Atatürk Havalimanı'nda, şirket yetkililerince karşılanan işçiler, buradan memleketlerine gitti.

Havalimanında AA muhabirine açıklama yapan, işçilerden Mikdat Ar, yolculuklarının yorucu geçtiğini belirterek, gece 03.30'da kalkıp hazırlık yaptıklarını sonra da yola çıktıklarını anlattı.

Libyalı albayın tehdit mesajı nedeniyle Türkiye'ye döndüklerini söyleyen işçi Ayhan Ata da bulundukları yerde sıkıntı olabilir diye, çalıştıkları firmanın tahliye kararı aldığını ifade etti.

Libya'da hiçbir problem yaşamadıklarını dile getiren Ata, "Bize karşı hiçbir tehdit unsuru oluşmadı. Güvenlik kaygısıyla geldik. Burada bizi şirket yetkilileri karşıladı. Yol harçlığı verdi. Şimdi artık evimize gideceğiz" diye konuştu.

İşlerinin yarım kaldığını anlatan firma çalışanı Mustafa Ar ise durumun normale dönmesiyle, tekrar Libya'ya gideceklerini aktardı.

Ar, 10 yıldan beri Libya'da çalıştığını belirterek, "Hiç kimseye bir şey olmadı. Orada bizi seviyorlar zaten. Zadece bize birşey olmasın diye gönderdiler. Sorunlar aşıldığında, tekrar gideceğiz" ifadelerini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler