YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Türkler doğurmasın’
‘Türkler doğurmasın’
14 Mart 2011 09:42
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında Kıbrıs sorununa nihai çözüm bulmak için devam eden görüşmelere “Vatandaşlık” konusu damga vurdu...

Rum Yönetimi lideri Hristofyas, Kıbrıs'taki Türklerin sayısının ülke nüfusunun dörte birini geçmemesi gerektiğini söyledi. Bir Türk yetkili, bu sözleri “Hristofyas ‘Türkler doğurmasın’ diyor” şeklinde yorumladı.

Yeni kurulacak devletin vatandaşlarının sayısının tartışıldığı geçen haftaki görüşmede Hristofyas, KKTC nüfusunun önemli bir bölümünün vatandaşlıktan çıkarılmasını istedi.

Milliyet gazetesinin haberine göre; “Kuzey’de nüfus sayımı yapılmalı” diyen Hristofyas, Türklerin sayısının, oluşacak yeni devlette 4’te 1 kadar olması gerektiğini savundu.

Rum lider, “Bu sayının sürekli aynı kalması yönünde” diretti.

Kıbrıs Türk tarafı ise Hristofyas’ın önerisine “insan haklarına uymadığı” gerekçesiyle sert tepki gösterdi.

Türklerin doğurganlığına işaret eden Türk heyeti, “Bu nasıl olacak? Belki anlaşmadan yıllar sonra Türk halkı daha fazla doğurarak devletin 4’te 2’sine denk gelecek” yaklaşımında bulundu.

Rum Yönetimi lideri Hristofyas ise “Sayı her zaman dörtte bir olmalı” ısrarını sürdürdü.

Tartışma sürerken söz alan Eroğlu’nun temsilcisi Kudret Özersay da “bilimsel açıdan vatandaşlıklarla ilgili” bilgi vermek istedi. Özersay’ın vatandaşlık konusunda detaylı ve uzun bilgi vermesi üzerine küplere binen Hristofyas, BM diplomatları önünde “Akademik ve detaylı sunumunuz için teşekkür ederim ama ben buraya ders alamaya gelmedim, ben öğrenciniz değilim” çıkışını yaptı.

Hızını alamayan Hristofyas, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na da dönerek, “Siz neden konuşmuyorsunuz?” sorusunu sordu.

Eroğlu da “diplomatik bir dille” Hristofyas’a, “Ben siyasi liderim. Uzmanlarım kendi alanlarında konuşur. Mülkiyet, Toprak ve ya Vatandaşlık konusu olsun. Bunları konuşacaklar uzmanlarımdır. En son karar aşamasında söz söylerim” cevabını verdi.

Özersay Hristofyas’ı kızdıran konuşmasında, “Vatandaşlık sayısının 4’te 1 olması insan hakları çerçevesinden kabul edilemez. Ne 1960 düzenlemeleri ne de başka bir hukuk kuralı 4’te 1’e benzer bir oranı zorunlu kılmıyor. Bu nedenle belirli rakamlara odaklanmak doğru değildir” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir yetkili de, Hristofyas’ın “Türkler her zaman Rumlardan az kalsın” yaklaşımını, “Hristofyas açık açık bize ‘Türkler doğurmasın’ diyor” şeklinde değerlendirdi. Aynı yetkili, “Rum’un derdi hegemonya. Hristofyas Türk tarafının nüfusunu da kendi istediği gibi belirlemek istiyor” dedi.

Rumların varılacak bir anlaşma sonrasında kalmasına “evet” dediği 50 bin Türkiyeli KKTC vatandaşı sayısında da geri adım attığı belirtiliyor.

Buna göre, Hristofyas, Kuzey Kıbrıs’ta hem 1960’tan itibaren hem de 1974’ten sonra vatandaş olanların (çocuk ve aileleriyle birlikte) 50 bin sayısının içinde olmasını istiyor.

Bu en az 30 bin kişinin vatandaşlıktan çıkarılması anlamına geliyor. (Normalde çocuk ve aileler doğal vatandaş olması gerekiyor).  (Vatan)

bunlar başarır...
 // ibrahim çelikoğlu
On iki adalarda çoğunlık Türk'tü.Zamanla Türk'lerin kısırlaştığına şahit olduk.Benim eniştenin kardeşleri kısır çocuksuz kaldılar.Bunları boşverelim,Oniki adalarda Türk kalmadı.Kıbrıs başka türlü olurmu?İlim,bilim ilerledi,zor olur.Amma boşverciler çıkar Türk huyundan vazgeçmezse,daha kötüsü olur......
14 Mart 2011 11:56
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler