YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkler AB’ye kıs kıs gülüyor
Türkler AB’ye kıs kıs gülüyor
08 Mayıs 2010 10:23
Yunanistan’ın ardından Avrupa Birliği içine sürüklendiği finansal krizden çıkmanın çarelerini ararken, Alman Die Welt gazetesi, “Türkler Avrupa Birliği’ndeki finans krizine kıs kıs gülüyor” başlıkla bir haber yayınladı.

“Avrupa Birliği’nin yıllardan beri Türkiye’yi tam üye olarak kabul etmemesinin nedeni olarak ekonomik sebepler ileri sürdüğü” görüşüne yer verilen haberde, Türkiye’nin 2001 yılında içine düştüğü ekonomik krizden, Yunanistan ve Portekiz’in aksine kimseden yardım almadan kendi kaynaklarıyla çıkmayı başardığı belirtildi. Dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini’nin Avrupa Birliği’nin finans krizinden çıkmak için Türkiye’den öğreneceği çok şeyler olduğu görüşüne yer verildi. Roubini “Türkiye 2001 yılında bankacılık sektörü çöktükten sonra aldığı radikal kararlarla krizi atlatmayı başardı. Avrupa Birliği bu krizi inceleyerek ders çıkarmış olsaydı, bugün bu mali krizi yaşıyor almayacaktı” dedi.

Haberde şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye’deki mali krizin nedeni siyasetteki liderliğin yetersizliği ve bir türlü önlenemeyen yolsuzluklardı. Bugün Yunanistan da benzer nedenlerden dolayı ekonomik kriz yaşıyor. Türkiye özellikle mali alanda radikal reformlar yaparak krizden kurtulmayı başardı ancak Türkiye’nin bu krizi atlatmasında önemli kozları da vardı. Türkiye, Rusya ve Balkan ülkelerinde piyasadaki açığı iyi görerek, özellikle elektronik ev eşyaları ve tekstil ihracatına ağırlık verdi. Türkiye’nin ihracatta gösterdiği bu başarı, krizden hızla çıkmasına yaradı. Türkiye’nin ekonomik krizi hızla atlatmasının bir başka nedeni de Yunanistan ve Almanya gibi ‘emekli’ cenneti olmaması. Almanya ve Yunanistan’da çalışandan çok emekli bulunuyor. Uzmanlar da Türk ekonomisini şu anda Avrupa Birliği’nden ekonomisinden daha dinamik olduğunu belirtiyor. Yine uzmanlar Türk ekonomisinin 2050 yılına kadar Avrupa’nın sayılı ekonomileri arasında ilk sıralarda yerini alacağını savunuyor. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler