YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi yakan adam
Türkiye'yi yakan adam
05 Mart 2010 09:23
ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde Ermeni iddialarını içeren tasarıyla ilgili oylamada, Komite Başkanı Howard Berman'ın yanlı tavrı Türkiye'yi yaktı...

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde Ermeni iddialarını içeren tasarıyla ilgili oylamada, Komite Başkanı Howard Berman'ın tasarı lehindeki oyların sayısının öne geçer geçmez tasarının kabul edildiğini açıklaması dikkati çekti.

Berman, görüşme sırasında önce Beyaz Saray ve Temsilciler Meclisi Genel Kurulundaki işleri dolayısıyla komite oturumundan ayrılmak zorunda kalan milletvekillerinin oy kullanabilmesi için oy kullanma süresinin TSİ 21.15-21.45 saatleri arasında olacağını ilan etmişti.

Berman, tasarının aleyhinde olan oyların önde olduğu bir sırada oylama süresinin milletvekilleri gelinceye kadar uzatıldığını açıkladı.

Sonuç 22-22 devam ederken Demokrat Parti milletvekili Gene Green'in odaya girip oyunu kullanması sonrasında tasarının lehinde olanların oyu 23'e çıktı, Shila Jackson oylama bitmeden salona geldi, bir süre istişarelerde bulunduktan sonra oy kullanmadan salondan ayrıldı. Ardından Komite Başkanı Berman oylamayı sonlandırdı.

Oylamada Cumhuriyetçi kanattan 13 milletvekili tasarının aleyhine, 6 milletvekili lehine; Demokrat kanattan ise 9 milletvekili tasarının aleyhine, 17 milletvekili lehine oy kullandı.

OYLAMA ÖNCESİ

Görüşmenin açılışında konuşan Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Howard Berman, "Hiçbir şeyin Türkiye'nin 'Ermeni soykırımı' gerçekliğine gözünü kapamasını haklı çıkarmadığı" görüşünü savundu.

Konuşmasında, "soykırımın" yirminin üzerinde ülke ve Avrupa Parlamentosu tarafından da tanındığını belirten Berman, "İnsan haklarının teşvikinde bir dünya lideri olarak ABD'nin de bu ülkelere katılmada ahlaki sorumluluğu bulunuyor" diye konuştu.

"Her ulusun kendi tarihiyle hesaplaşması" gerektiğini söyleyen Berman, "Türkiye'den bütün istediğimiz bu. Türkiye'nin 'soykırımın' gerçekliğini kabul etmesinin zamanı. Bu, Türk halkı için muhtemelen zor ve acılı bir süreç olacak, ancak günün sonunda Türk demokrasisini güçlendirecek ve Türk-Amerikan ilişkilerini daha iyi duruma getirecek' ifadelerini kullandı.

Berman, "Türkler bu tasarının ikili ilişkilerimiz için korkunç sonuçlar doğurabileceğini söylüyor. Gerçekten de belki bazı sonuçları olacaktır, ancak Türkiye'nin ABD ile olan ilişkilerine, en az bizim Türkiye ile olan ilişkilerimize değer verdiğimiz kadar değer verdiğine inanıyorum" diye konuştu.

Konuşmasında Nobel Edebiyat Ödülü alan Orhan Pamuk'a da değinen Berman, Pamuk'un 1915 olaylarıyla ilgili sözlerinden dolayı "ülkesinden kovulduğunu" ileri sürdü.

Oturum sırasında milletvekili Lethinen tarafından, ABD Başkanı Barack Obama'nın tasarının kabul edilmemesi yönündeki çağrısı da okundu.

Milliyet

YANDIĞIMIZ YOK
 // Tuncer Someren
Olmuş işin kötüsü olmaz demiş büyükler belkide hayrımızadır Türkiyenin eli güçlenir hatıra binaen reddedemediği kararları reddedebilir. Biz ne dşüneceğiz onlar düşünsün. bakalım Allah ne gösterecek heşey Erdoğan'ın lehine gelişiyo buda öyle olur inşallah....
07 Mart 2010 14:22
ŞANTAJ
 // Ertuğrul Çaylar
İNGİLİZ-FRANSIZ-ABD Hasta Adamlar ŞANTAJI
1500 – 2010 YILLARI ATEİST OYUNCULAR
1918 KARS KALO KÖYÜ KATİAMINDA, ( NAZİRE)
ATEİST ODAKLARCA ERMENİLER ATEİSTLERİN GÜLÜNÇ HALLERİ
KULLANILDI. ERTUĞRUL ÇAYLAR (ecaylar@gmail.com)
1- 1-
Hey ağalar nasıl diyem derdimiz, Hey ...
06 Mart 2010 05:11
çok önemi yok...
 // ibrahim çelikoğlu
Önemli olan;Arının yuvasına sokulan çubuğa kızmaktır.Kızdırılıp Ruslar'a savaş açarsak,kızgınlıktan Yahudileri taşlar,İran'ın işgaline sebeb hazırlarsak,İşte o zaman tam manasıyla sarılmış,çember içine alınmış oluruz.İran'a yapılan ambargonun gizli olanı Türkler'e uygulanıyor.TSK'lılar'ın yabancı haber alma güçlerine servis yaptıklarının tanığıyız.Bodrum'a gelen Genelkurmay Başkanı'nın geldiğini fark ettik....
05 Mart 2010 12:02
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler