YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi takdir ediyoruz
Türkiye'yi takdir ediyoruz
07 Mayıs 2012 16:33
Slovenya Başbakanı Jansa, "Türkiye bölgesinde istikrar oyuncusu olmaya devam ediyor. Türkiye'nin Suriye'deki katkılarını takdir ediyoruz''

Slovenya Başbakanı Janez Jansa, Türkiye'nin bölgesinde istikrar oyuncusu olmaya devam ettiğini belirterek, Suriye konusundaki katkılardan dolayı da Türkiye'yi takdir ettiklerini bildirdi.

Jansa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinin ardından düzenledikleri basın toplantısında, ekonomideki başarılardan dolayı Başbakan Erdoğan'ı kutladığını belirtti.

Türkiye'nin dünyadaki ekonomik krize rağmen üst düzeyde ekonomik başarı sağladığını vurgulayan Jansa, şöyle konuştu:

''Bu Sayın Erdoğan'ın liderliğinde başarıldı. Sadece krizi önlemekle kalmadınız krizin sonuçlarını da bertaraf etmeyi başardınız. Türkiye bölgesinde bir istikrar oyuncusu olmaya devam ediyor. Türkiye'nin Suriye'deki katkılarını takdir ediyoruz. Aynı zamanda Suriyeli mültecilere yaptığı insani yardımı takdire şayan buluyoruz. Bu konuda İran konusunda olduğu gibi samimi olduğuna inanıyoruz. Bugünkü ziyaret stratejik ortaklığımızın bir parçası. İki ülke arasındaki ekonomik işbirliği son derece iyi şekilde devam ediyor. Bu ilişkilerin artırılmasını arzuluyoruz.

Görüşmelerde Slovenya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini bir kez daha ifade ettik. Bu destek aynı zamanda Sloven halkının da desteğidir. Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusundaki desteğimizi tüm AB ülkeleriyle yaptığımız görüşmelerde dile getiriyoruz. Avrupa'da halkının, Türkiye'nin AB üyeliğine en çok destek verdiği ülkeyiz.''


-''Vize sürecini basitleştirmek için çalışacağız''-


Jansa, açıklamalarının ardından, iki ülke arasında Adria Havayolları ile THY arasındaki işbirliği gibi spesifik işbirlikleri olup olmadığına ilişkin soruyu da yanıtladı.

Türkiye ile Slovenya arasında geçen yıl stratejik ortaklık belgesi imzalandığını hatırlatan Jansa, belgeyle işbirliğinin daha derinleştirildiğini ve güçlendirildiğini söyledi.

Çalışmaların stratejik ortaklık belgesi çerçevesinde yürütüldüğünü dile getiren Jansa, bu aşamada ekonomik işbirliğinin önünde herhangi bir engel olup olmadığının görülmeye çalışıldığını ifade etti.

Jansa, ''Bu engellerden bir tanesi vize konusu. Bu konuda süreçleri daha basit hale getirmek için biz elimizden geleni yapacağız. Özellikle Türk iş adamlarının Slovenya'ya yapacağı ziyaretlerle ya da Erasmus Programı'na katılarak Slovenya'da öğrenim gören Türk öğrencilerin vize süreçleriyle ilgili. Tabii ki uygulamada yüzlerce Sloven ve Türk firması var işbirliği halinde olan. Bu ekonomik işbirliği o kadar geniş kapsamlı ki. Temelinde şunu değerlendirmemiz lazım: Bu işbirliğini artırmak için çalışmaları yürütmemiz lazım ve yeni işbirliği fırsatları aramamız lazım'' diye konuştu.

Sloven-Türk İş Konseyi'nin bu nedenlerle kurulduğunu ifade eden Jansa, Başbakan Erdoğan'ın, işbirliğini geliştirmek için yapılabilecek çalışmaları kendilerine aktardığını belirtti. Jansa, Başbakan Erdoğan'a eşlik eden geniş heyetin işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çabaların göstergesi olduğunu kaydetti.

Erdoğan'ın ''ilişkilerin iyi seyrettiği, gelişme potansiyelinin büyük olduğu'' yönündeki görüşüne katıldığını ifade eden Jansa, bu yöndeki çalışmaların sürdürüleceğini söyledi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler