YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi suçlayanlara böyle ders verdi
İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye'nin DAEŞ'e yönelik mücadelesini artırdığının görüldüğünü söyleyerek, "Türkiye'nin DAEŞ'i Suriye'den defetmeye yönelik yeterli mücadeleyi vermediğini iddia etmek haksızlık olur" dedi.
Türkiye'yi suçlayanlara böyle ders verdi
12 Ocak 2016 / 23:32 Güncelleme: 13 Ocak 2016 / 07:52

Cameron, İngiliz Parlamentosu'nda komisyon başkanlarının oluşturduğu İrtibat Komisyonu üyelerinin Suriye'ye ilişkin sorularını yanıtladı.

Muhafazakar Parti milletvekili Crispin Blunt'ın "Suriye'nin geleceğiyle ilgili yürütülen görüşmelere Suriyeli Kürtlerin dahil edilmemesine" ilişkin sorusu üzerine Cameron, bu konunun Türkiye'nin pozisyonundan dolayı "oldukça hassas bir konu" olduğunu belirterek, "Suriyeli Kürtler, Suriye'de DAEŞ'e karşı yürütülen askeri kampanyada önemli rol oynuyorlar" diye konuştu.

Ancak siyasi sürece Suriyeli Kürtlerin katılımını sağlamanın daha zor olduğunu ifade eden Cameron, Suriye'nin geleceğinde Sünni, Şii, Hristiyan, Alevi ve Kürtlerin yer almasının önemli olduğunu kaydetti.

"Türklerin hassasiyetlerini ve endişelerini anlamamız da önemli"

Milletvekili Blunt'ın, "Türk hükümetinin PKK ile mücadeleyi DAEŞ'le mücadelenin önüne koyduğunun görüldüğünü" iddia etmesinin ardından ise Cameron, DAEŞ'in ortak düşman olduğunu açıkça ortaya koyduklarını dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

"DAEŞ'in olmadığı bir Irak için Kürtlerin önemli bir rolü olduğu açıktır ve daha önce de söylediğim gibi, Suriye'de de önemli bir rol oynuyorlar. Ancak bu, Türkleri doğru yaklaşım konusunda ikna etmek için devam eden bir süreç. Türklerin hassasiyetlerini ve endişelerini anlamamız da önemli."
Türkiye'nin DAEŞ'e yönelik tutumunun "şeffaf olmadığını" savunan Blunt'a karşılık Başbakan Cameron, Türkiye'nin DAEŞ'le mücadele konusuna daha fazla odaklanmasını istediklerini ifade ederek, "Buna yönelik işaretler var. Örneğin, Türkiye-Suriye sınırında olanlara bakılabilir. Petrol kaçakçılığı gibi konularda, İngiltere ve Avrupa'daki diğer ortaklarıyla Türkiye yakından çalışıyor. Türkiye'nin DAEŞ'e yönelik mücadelesini arttırdığını görüyoruz ve bu yönde de teşvik sürdürülmeli" dedi.

Crispin Blunt'ın "Türkiye'nin, Pakistan'ın Afganistan'da oynadığı gibi DAEŞ'e karşı çifte bir oyun oynama tehlikesi var mı?" sorusuna Cameron, şu yanıtı verdi:

"Bunu iddia etmek adil değil. Bu adil bir kıyaslama değil. Türkiye, kendi vatandaşlarını kaybederek, bizzat DAEŞ mağdurudur. Eğer (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan ve (Başbakan Ahmet) Davutoğlu gibi Türk politikacılarla konuşursanız, Kürt terörizminden endişe duydukları açıktır. Bu geçmişte olduğu gibi şimdi de vardır ve büyük olasılıkla gelecekte de olacaktır. Bunu anlamak gerekir. Ancak, Türkiye'nin DAEŞ'i Suriye'den defetmeye yönelik yeterli mücadeleyi vermediğini iddia etmek haksızlık olur."

 // Rasim DUMAN
Kafa kesen DAES'li videolarinda, cellatlarin "sular-seller gibi" ve aksansiz olarak İngilizce konusmalari,aslinda bircok seyi isbat ediyor. DAES yaralilarini İSRAİL tedavi ediyor; neden acaba?! D.CAMERON'un sozlerini, Turkiye'ye destek olarak "algilamak", ters koseye yatmak anlamina geliyor. Cok sukur ki basimizda bu sozleri "dogru anlayacak" idarecilerimiz var....
13 Ocak 2016 09:10
 // Rasim DUMAN
"Kurtler'in DAES'e karsi mucadelesini gozardi edemezlermis" , "Turkiye'nin DAES'e karsi mucadeleye daha fazla ikna ve tesvik edilmesi gerekiyormus"! Diplomatik lisan ile mefhum-u muhalifi : "Turkiye DAES ile mucadelede isteksiz ve korkak davraniyor. Turkiye her ne kadar PYD'nin teror orgutu oldugunu iddia ediyorsa da, biz ayni kanaatte degiliz. Binaenaleyh PYD'yi desteklemeye devam edecegiz."...
13 Ocak 2016 09:03
emin olun
 // Latif efe
Sultanahmet bombalamasının ardında kesin bunlar vardır....
13 Ocak 2016 00:16
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler