YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi korumaya hazırız
‘Türkiye’yi korumak için gerekli yardıma hazırız’
Türkiye'yi korumaya hazırız
05 Eylül 2012 / 11:08 Güncelleme: 05 Eylül 2012 / 11:10

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Suriye krizine politik çözüm getirilmesinin altını çizerken, “Suriye’nin komşusu Türkiye’yi korumak için gerekli adımları atmaya hazırız” açıklamasını yaptı

 

NATO’DAN SURİYE’DE TAŞLARI YERİNDEN OYNATACAK BİR ADIM GELDİ

Suriye’deki iç savaş bütün şiddeti ile sürerken, Suriyeliler ise çatışmalardan kaçmayı en güvenli yol olarak seçerken gelişmeleri yakından takip eden NATO, krize politik bir çözüm getirilmesini istedi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye’nin komşusu Türkiye’yi korumak için gerekli adımları atmaya hazır olduklarını söyledi. Rasmussen, uluslararası toplumdan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a güçlü bir mesaj vermesini talep etti.

Mülteci sayısında rekor artış

Rasmussen, “Uluslararası toplum, Suriye’de halkın taleplerini desteklediği yönünde açık ve güçlü bir mesaj göndermeli. Suriye’deki krize siyasi bir çözüm bulmak şart” dedi. Suriye’deki gelişmeleri yakından izlediklerini dile getiren  Rasmussen, NATO müttefiği olan Türkiye’yi korumak için gerekli adımları atmaya hazır olduklarını da söyledi.  Öte yandan BM ağustos ayında 100 bin’den fazla Suriyeli’nin ülkeden kaçmak zorunda kaldığını açıkladı.Bu sayı, olayların başladığı 2011 yılının Mart’ın bu yana kayda geçen en yüksek mülteciyi temsil ediyor.BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcüsü Melissa Fleming, Ağustosdaki mülteci sayısındaki keskin artışın dikkat çekici olduğunu vurgulayarak, bunun mülteci hareketi ve sığınma arayan insan sayısındaki  önemli artışı işaret ettiğini, muhtemelen de bu durumun Suriye’deki şiddetin durumu ile büyük istikrarsızlığı gösterdiğini ifade etti. BM rakamlarına göre Suriye’de ayaklanmanın başladığı 17 aydan bu yana  ülkeden kaçan 234 bin 368 kişinin yüzde 40’dan fazlası Ağustos ayında ülkelerini terketti. Ayrıca Kızılhaç Uluslararası Komitesi’nin başkanı Peter Maurer dün Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’la bir saatten kısa süren bir görüşme yaptı.

Kızıl Haç tarafsız olacaksa gelsin

Kızılhaç Başkanı, diğer Suriyeli yetkililerle de görüşeceğini ve Şam’ın çatışmalardan etkilenen bazı yörelerine gideceğini de ifade etti. Kızılhaç sözcüsü Cecilia Goin, örgütün Suriye’ye yaptığı yardımı artırmayı planladığını söylerken, ‘’Durumun ciddiyeti ve hassasiyeti her geçen gün artıyor, Halep ve Humus’ta sürekli silahlı çatışmalar var. Halep’in tarihi bölgelerine girmek neredeyse imkansız. Ne yazık ki çatışmaların devam ettiği bölgelerdeki insanlara yardımcı olamıyoruz’’ dedi. Suriye lideri Beşar Esad ise Kızılhaç’ın Suriye’de yürütmek istediği yardım  çalışmalarını, organizasyon ‘tarafsız ve bağımsız’’ kaldığı sürece, destekleyeceği ifade etti.

ŞİMDİYE KADAR SURİYE’DE 50 BİN KİŞİ ÖLDÜ İDDİASI

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) üyesi Fransız cerrah Jaques Beres, Suriye’de muhaliflere yönelik saldırılarda en az 50 bin kişinin öldüğünü ve bu rakama kaybolan kişilerin dahil olmadığını iddia etti. Yaklaşık 40 yıldır savaş bölgelerinde çalışan ve şuan Halep’te cephe yakınlarındaki bir hastanede gizli olarak görev yapan Beres, Suriye’de yaşanan  şiddet olaylarında ölenlerin sayısının, gerek resmi, gerekse muhalif kaynakların verdiği rakamların çok üzerinde olduğunu savundu.  Şubatta Suriye’ye girerek Humus kentinde iki hafta geçiren 70’li yaşlardaki Beres, bu ülkedeki katliamın şimdiye kadar tanıklık ettiklerinin en kokunçlarından biri olduğunu belirttti. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler