YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye’yi bir an önce AB’ye alalım
Türkiye’yi bir an önce AB’ye alalım
02 Temmuz 2016 10:00
AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Türkiye’nin üyelik sürecinin hızlandırılması için önemli işbirliklerinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinin hızlandırılmasını" istedi.

AB'nin Dışişleri Bakanı konumunda olan Mogherini hazırladığı "Ortak vizyon, ortak eylem, daha güçlü bir Avrupa: Avrupa Birliği'nin dışişleri ve güvenlik politikaları için global strateji" başlıklı 56 sayfalık raporda, Türkiye'nin üyeliği konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türkiye'nin AB'ye üye ülke statüsüne hızla ulaşması sağlanmalı. Bu amaçla, Türkiye'nin AB kriterlerine hızla cevap verebilmesi için çok daha önemli bir işbirliği hayata geçirilmeli.

Ayrıca Türk vatandaşlarının Avrupa vizesini kolayca alabilmelerinin yolu açılmalı. Türkiye ile eğitim, enerji ve ulaşım işbirliği özellikle önem taşıyor."

'AB ORDUSU KURMALIYIZ'

Mogherini raporunda "Avrupa ne kadar sıkı birleşirse ve entegre olursa, üyelikten çıkmak isteği o kadar azalacaktır" ifadelerini kullanıyor.

Mogherini, NATO'nun yanı sıra bir AB ordusu kurulması önerisinde de bulunduğu raporda bunun gerekçesini ise "Kendi savunmamızı önce kendimiz üstlenmeliyiz" sözleriyle açıkladı.

NE ARIYORLAR
 // CEM
Enayi ülke arıyorlar.Bu da Türkiye.Kıbrıs Rum kesimini bütün koydukları kriterleri yok sayarak birliğe aldılar.Şimdi sıkıştılar kriterleri kitabına uyduruyorlar...
02 Temmuz 2016 Cumartesi 13:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler