YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye karşı şer ittifakı
‘Türkiye’ye karşı güçlü müşterekler’ arayan Rum Yönetimi ve İsrail ikinci bir anlaşma peşinde koşuyor...
Türkiye'ye karşı şer ittifakı
29 Aralık 2010 / 08:40 Güncelleme: 29 Aralık 2010 / 08:43

 

Kıbrıs Rum Yönetimi ile İsrail, Türkiye'ye karşı ittifaklarını genişletme kararı aldı. İsrail Rum Yönetimi vasıtası ile Doğu Akdeniz'de yeni nüfuz alanı oluşturmaya çalışırken Rumlar ise egemenlik haklarını genişletmeye çalışıyor. Bu amaçla iki taraf da "Münhasır Ekonomik Bölge'' (MEB) sınırlarının belirlenmesi anlaşmasından sonra yakında, "hava-deniz arama kurtarma'' konularında da işbirliği anlaşmasını imzalamaya hazırlanıyor.

FIR HATTI TESCİLİ

Rum gazeteleri, "MEB sonrasında FI-R'ın tescili'' başlığıyla duyurduğu haberinde, İsrail ile hava-deniz arama kurtarma anlaşmasının Rumlar'ın, "arama ve kurtarma konularındaki sorumluluk bölgesi ile FIR bölgesinin örtüştüğünü'' tescil edeceğini ve Kıbrıs Rum Yönetimi'nin "kısa süre öncesine kadar kullanmakta zafiyet gösterdiği bir egemenlik hakkını kullanmasını kolaylaştırdığını'' savundu.

TÜRK İTİRAZLARI BİTECEK

Gazeteler, "MEB sınırlarının belirlenmesi, Güney Kıbrıs ve İsrail'in MEB içerisinde deniz dibindeki yatakların kullanımını kolaylaştırıyorsa, arama ve kurtarma konularında anlaşma da Doğu Akdeniz'deki uluslararası arama ve kurtarma operasyonlarında Güney Kıbrıs varlığını tesis ediyor" değerlendirmesi yaptı. Rumlar'ın arama ve kurtarma bölgesinin Lefkoşa FIR bölgesi ile örtüştüğünü belirten gazeteler, "FIR ve arama kurtarma bölgesinin örtüşmesi kolay bir hikaye değildi. Güney Kıbrıs aynı şeyi 1997 Akdeniz'de Arama ve Kurtarma Planı ile ilgili Valencia Konferansı'nda da yapmıştı ancak bu tezi Türkiye tarafından kabul edilmemişti. Böylece Güney Kıb-rıs-İsrail arama kurtarma anlaşması Lef koşanın sorumluluk bölgesine yönelik Türk itirazlarını etkisiz hale getiriyor" yorumunu yaptı.

RUMLARA TÜRK HACKER ÇAĞRISI

Türk hackerların, Rumlar'ın kullandığı yaklaşık 100 kadar internet sitesine saldırdığı iddia edildi. Rum Polisi Basın Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, birçok Rum internet sitesi Türk bayraklarıyla donatıldı. Hack'lenen internet sitelerine Kıbrıs adasının tamamının üzerine Türkiye bayrağının bulunduğu bir resim ile Pınar Karşıyaka basketbol takımının ambleminin yerleştirildiğini ve üç dilde "Sporda teröre hayır" sloganı yazıldığı belirtildi.

SİTELER TELAŞLI

Alithia gazetesi, 3 Türk Hackerların İstilası, Şirketlerin ve Örgütlerin Sistemlerini Bloke Ediyorlar" başlıkları altında verdiği haberinde, polisin son 24 saattir alarm verdiğini ve Türk hackerların Rum örgütlerin ve şirketlerin internet sitelerine yaptıkları müdahaleleri göğüslemek için mücadele gösterdiğini yazdı. Polis Basın Sözcüsü Mihalis Katsunotos ise, konuyla ilgilendiklerini söyledi. (İnternethaber)

bunların şerrinden,hayır çıkar...
 // ibrahim çelikoğlu
"Allahım beni düşmanımdan değil,dostlarımdan koru.Ben düşmanımın düşman olduğunu biliyor ve kendimi savunurum.Dostumun düşmanlığını nereden bilipte,kendimi savunayım?"Bu duayı Türk'ler baş ucuna assın.Dost bildiklerimizin rengi belli olmaya başladı.Yoksa;Yarın geç olabilir......
29 Aralık 2010 09:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler